Yeme bozukluğunda psikolojik faktörler

Popüler kültür ve bileşenleri olan kozmetik, moda enstitüleri insanlığın ve özellikle gençlere her şeyin fiziksel görünümden ibaret olduğunu tetikleyici durumda.

Yeme bozukluğunda psikolojik faktörler

Popüler kültür ve bileşenleri olan kozmetik, moda enstitüleri insanlığın ve özellikle gençlere her şeyin fiziksel görünümden ibaret olduğunu tetikleyici durumda. Bunda sosyal medyanın payı oldukça büyük. En zayıf, en ince ve en güzel olmayı ve bunları bir takıntı haline getirmeye sebep olabiliyor. Gelin sizlerle yeme bozukluğu yaratan psikolojik faktörlere bir bakalım.

Mükemmelliyetçilik ve Kontrol Mücadelesi

Alman doktor Hilde Bruch bu konuda oluşan problemlerin en önemli psikolojik faktörün kendini kontrol etme çabası olduğunu dile getiriyor. ‘Güzel kadın’ olma arzusu obsesif bir şekilde yeme ve kilo kontrolü durumunu meydana getiriyor. Bu sebeple genç bireyler genellikle bu durumla gurur duyuyor. Mükemmeliyetçi insanlar genellikle kendilerine ulaşılmaz hedefler inşa ederler. Genç kadınlar da hedef olarak yeme ve kilo gibi kavramlar koyarlar. Yeme bozukluğu durumuna sahip insanlar, çoğunlukla nasıl hissettiklerinden çok nasıl göründükleriyle ilgilenirler.

Depresyon-öz saygı

Depresif durumlar ve öz saygı eksikliği çoğunlukla toplumda nasıl göründüğüne karşı bir etki yaratır. Yeme bozukluğuna sahip insanlar diğer kişilerin öz saygılarına daha çok bağlı oluyorlar. Depresif durumlar problematik yeme davranışlarında çok etkili oluyor. Negatif ruh haline sahip olmak aşırı yemek yemenin önünü açıyor.

Negatif vücut görüntüsü

Fiziksel görünüm kişinin kilosu ve görünümünü değerlendirmede büyük etki uyandırmaktadır. Bu durum yeme bozukluğunun olmasına sebebiyet verir. Kişiye negatif vücut görüntüsü algısı yaratabilir. Çeşitli araştırmalar kilo, vücut şekli, görünüş ile ilgili yapılan negatif değerlendirmelerin hastalık ve gelişimi için önem teşkil ettiğini öne sürmüştür.

Beslenme kısıtlaması

Birçok kişi semptoma uygun olmayan şekilde beslenmektedir. Aşırı kısıtlama ile meydana gelen şok diyetler vücut üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu diyetler açlık hissiyatının artmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra dikkat bozukluğuna teşvik edebilir. Ruhsal açıdan negatif duygulara sebep olabilen bireyin, aşırı yeme isteği gelebilir.

Anorexia nervosa ve bulimia nervosa

Bu iki hastalığın temelinde kişinin kendini beğenmemesi rol alıyor. Ergenlik çağındaki gençler bu durumu daha çok yaşıyor. Anoxia hastaları aslında açtırlar ama kendilerini ölme raddesine gelebilecek kadar da aç bırakırlar. Bulimia nervosa ise düzensiz ve tekrarlı yeme bozukluğudur. Kişinin aşırı derecede yemek yemesinin sonrasında kusma veya aşırı egzersiz yapma hali görebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 21:23
YORUM EKLE