Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği E-Devlet üzerinden Nasıl Alınır?

E-devlet ücretsiz bir platformdur ve e-devlet üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği E-Devlet üzerinden Nasıl Alınır?

E-devlet ücretsiz bir platformdur ve e-devlet üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Emeklilik işlemleri , İş başvurusu veya vize gibi işlemlerde sizlerden bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerden birtaneside vukuatlı nüfus kayıt örneğidir . İstenilen bu belgeyi nereden ve nasıl temin edebileceğiniz veya nerelerde kullanacağınız gibi sorulara cevap arıyorsanız hoş geldiniz. Günlük yaşantımızda gerek bir işe başvuru yapacağınız zaman gerek farklı konularda işlem yaparken bir takım evraklar vermeniz gerekmektedir. İhtiyaç duyulan bu evraklar devlet kurumları tarafından verilmektedir.  Vize başvurusu, miras ve emeklilik işlemleri, yüksek lisans kayıtları gibi işlemlerde kullanılan önemli belgelerden biri olan vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir, nereden ve nasıl alınır, nerede kullanılır gibi sorularınıza birazdan cevap bulacaksınız.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, birçok alanda ihtiyaç duyulan ve devlet tarafından verilen resmi bir belgedir. Sizin ve birinci dereceden yakınlarınızın temel bilgilerinin bulunduğu resmi belgenin bir diğer ismi de Aile Nüfus Kayıt Belgesidir. Belgede açık adres bilgileri, evliliğinizin ardından soyadı değişikliğine maruz kalan eşinizin soyadı, yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olanların diğer vatandaşlık gibi birçok önemli bilgi yer almaktadır.

Vukuatlı nüfus kayıt örneğini nasıl temin ederim ?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği geçmişte Nüfus Müdürlükleri ve Kaymakamlıklardan başvuru yaparak alınabiliyordu. 2017 yılında yapılan son düzenlemelerle birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği artık e-devlet sisteminden alınabiliyor.

E-Devlet ile vukuatlı nüfus kayıt örneği nasıl alınır?

Adım 1: Buraya tıklayarak  e-devlet nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama sayfasına gidin.
Adım 2: Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna basarak karşınıza çıkan giriş ekranına TC Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin.
Adım 3: Giriş yaptıktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğuna tıklayın ve ardından “Devam et” düğmesine tıklayın
Adım 4: Çıkan ekranda Nüfus Kayıt Örneği Tipi altındaki seçeneği ‘Nüfus Aile’ seçeneğine ayarlayın.
Adım 5: “Vukuatlı Belge (Olayları Göster)” kısmının altındaki kutucuklardan Evet olanı işaretleyin
Adım 6: Belgeyi neden istediğinizi de belirttikten sonra Sorgula tuşuna basarak belgeyi elde edebilirsiniz.
Artık E-Devletten kolay ve hızlı bir şekilde alınabilen vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabiliyor. Bu adımları izledikten sonra saniyeler içerisinde PDF formatındaki vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi bilgisayarınıza indirebilir, daha sonra elektronik imzalı ve barkodlu belgenizi yazdırabilirsiniz.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği hangi işlemlerde kullanılır?

•    Bakanlıklar
•    Asker alma işlemlerinde Milli Sauvnma Bakanlığı
•    Adli makamlar
•    Adli işlemlerle sınırlı kolluk kuruluşları
•    Dış temsilcilikler
•    Evlilik işlemlerinde evlendirme işlemini yapacak yetkili kişiler
•    Ölüm işlemlerinde resmi sağlık kuruluşları
•    Burs ve benzeri işlemlerde kurum ve kuruluşlar
•    Vize işlemleri
•    Miras ve emeklilik işlemleri
•    Yüksek lisans, doktora, Erasmus gibi eğitim işlemleri
•    İş başvuruları
•    Tayin işlemleri

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, görebileceğiniz üzere birçok alanda kullanılan önemli bir belgedir. Birçok kurum ve kuruluş tarafından talep edilebilen vukuatlı nüfus kayıt örneğinin kullanım alanının oldukça geniş olması, belgeyi daha önemli hale getiriyor.

E-devlet şifresi nasıl alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi birçok belgeyi hızlı bir şekilde alabilmenizi ve devlet tarafından verilen hizmetlere elektronik ortamda hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayan E-devlet sistemine giriş yapabilmek için şifre almanız gerekiyor. Bu şifreyi edinebilmek için TC Kimlik Numaranızın bulunduğu kimlik kartı, ehliyet veya bunun gibi belgelerle PTT merkezleri ya da müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER