Toplumlar evlerinde kaldı dünya temizlendi!

Koronavirüs sebebiyle insanlar evlerinde kalmaya devam ettiğinden beri Dünya yavaş yavaş iyileşmeye başladı.

Toplumlar evlerinde kaldı dünya temizlendi!

Koronavirüs sebebiyle insanlar evlerinde kalmaya devam ettiğinden beri Dünya yavaş yavaş iyileşmeye başladı. Örneğin; Venedik eski berrak sularına geri döndü, atmosfer daha temiz bir havaya büründü.

Her ülkede yaşanan koronavirüs salgınında insanlar karantinadayken ve işletmelerde çalışmaz durumda iken doğa önemli ölçüde nefes alıp kendine geldi. Bunu ilaveten seyahatin de tamamen durdurulması sonucu karbon salınımı önemli derecede azaldı. İstanbul’da hava kirliliği trafiği yüzde otuz azaldı. Çin ve İtalya’ da da çevre ve hava temizliği rekor derecede yükselmiş durumda.

İstanbul’da hava kirliliğinde rekor düşüş

Trafik yoğunluğunun az olması, sanayi tesislerinin kapatılması ve insan faktörünün bir süre doğaya etkisinin azalması sonucu İstanbul’da hava kirliliği oranı yüzde otuz derecede azaldı. Hava koşullarından dolayı ısınma araçlarının da kullanılmaması çevreye olumlu bir gelişme sağladı. Hava kalitesinin iyileşmesi ile birlikte doğa daha yaşanılır hale geldi.

Hava kalitesi İstanbul’da 1 hafta içerisinde gözle görülür bir fark ile orta durumdan iyi bir seviyeye geçti.

Ziyarete kapatılan Pamukkale bembeyaz oldu

Yerli yabancı birçok insanın seyahat rotalarından biri olan Pamukkale koronavirüs sebebiyle ziyarete kapandı. Hali hazırda kendiliğinden beyaz bir görüntüye sahip olan Pamukkale, ziyarete kapalı olduğu 1 ay sürecince daha parlak ve bembeyaz hale geldi. İnsan faktörünün azalmasıyla bu doğal güzellik daha ilgi çekici hale geldi.

İtalya’da su ve hava kirliliği temizlendi

Koronavirüs sonrası karantinaya giren halk ve azalan yabancı turist ziyaretçiler sebebiyle kendini yenileyen Venedik kanalları mükemmel bir görüntüye kavuştu. Venedik’te kanallar oldukça berraklaştı. Hava kirliliği oranı ise yüksek bir düşüşe uğradı. İnsan faktörüne bağlı atmosfere salınan sera gazlarının azaltılması sonucu Venedik daha yaşanılır bir hale geldi.

Tayland sahillerinde nadir görülen deniz kaplumbağalarına rastlandı

Tayland sahillerinde yirmi yılı aşkındır görülmeyen deniz kaplumbağalarının çok sayıda yumurtalarına rastlandı. Yumurta bırakılan yerlerin yaklaşık 5 yıldır tahrip edildiğini dile getiren Phuket Deniz Biyoloji Merkezi Direktörü Kongkiat, kıyı balıkçılığının yaygın olması ve insan sayısının çok olması nedeniyle deniz kaplumbağalarının sahile gelmediğini ve üremelerinde azalma olduğunu söyledi. Şimdi ise uzun zaman sonra bu durumun değiştiğini ve 11 yumurtlama alanına rastladıklarını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER