Telefon ve tablet uygulamalarının kullanıcıları gözetlemesi nasıl engellenecek?

Teknolojinin akıl almaz hızlılığı bize fayda sağlayacak gibi dursa da özel hayatımız içerisindeki konumu insandan öteye geçmiştir.

Telefon ve tablet uygulamalarının kullanıcıları gözetlemesi nasıl engellenecek?

Günler ayları, aylar yılları kovaladıkça teknoloji her bir zaman diliminde gelişti ve gelişmeye de devam etmektedir. Teknolojinin devam eden bu gelişmesiyle yaşam alanlarınız içerisine telefon ve tablet olmazsa olmaz haline gelmiş durumda ve artık bir ihtiyaç olarak görülmekte.

Sevilen teknoloji aslında bize zarar verebilir mi?

Teknolojinin akıl almaz hızlılığı bize fayda sağlayacak gibi dursa da özel hayatımız içerisindeki konumu insandan öteye geçmiştir. Yapılan araştırmalara göre insanoğlunun en fazla kullanmakta olduğu teknolojik ürün cep telefonları olarak listenin başında yer almaktadır. Cep telefonları iletişim sağlamak amacıyla çıkarılsa da zaman ilerledikçe iletişimin cep telefonlar sebebiyle çöküş yaşadığı görülmektedir. Cep telefonların yanı sıra çıkarılan tabletlerde yaşam alanlarınız içerisinde.

Aslında iletişimin kolay yoldan sağlana bilmesi için bulunan icatlar veya buluşlar zaman ilerledikçe fayda olması düşünüldüğü yere zarar vermekte.

Telefon ve tabletin yeri

Telefonlar artık kullanılırken iletişimden yani konuşmadan daha çok eğlence amaçlı taşınır hale geldi. Telefonlardan biraz veya birkaç cm büyük olarak üretilen tabletlerde çokça üretilmeye başladı. Kullanıcılar yani sizler telefon ve tablet almaya gittiğiniz zaman veya sipariş ettiğiniz zaman telefonu ne amaçla kullanacağınızı en iyi şekilde düşünmüşsünüzdür. Telefonlar bilgisayarların küçülmüş hali olarak görülmektedir. Tabletler ise yaşam alanlarınıza yavaş yavaş yerleşmeye başladı.

Gözetlenmeye hayır!

Yaşam alanınız içerisine bu kadar yakın olarak giren telefon ve tabletlerin içerisinde ki 3. parti yazılım olarak geçmekte olan yani telefon veya tabletinize indirmiş olduğunuz uygulamalar, kullanıcıları gözetlediğine dair birçok kanıt ve tespit ortaya çıkarıldı.

Telefon, tablet veya başka bir teknolojik ürünü siz kendi elleriniz ile yapmadığınız sürece neyin nasıl işlediğini anlayamazsınız. Çünkü bu teknolojik ürünlere yapılan veya yüklenen her bir yazılımı yapan kişi ve firma bilecektir. Birçok firmanın gizlilik anlaşması vardır. Lakin şunu da unutmamanız gerek bu anlaşmalar belli şartlar altında geçerlidir.

Teknolojiden ayrılamıyorsunuz ve gözetlenmek de istemiyorsunuz. Bunun için telefonunuzda olan 3. parti yazılımları yani telefonunuz içerisinde yüklü olarak gelmeyen herhangi bir uygulama 3. parti yazılımdır. Bu yazılımları güvenliğinden emin olmadan indirmeyiniz. Aynı işlemler tabletleriniz içinde geçerlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER