Sivrisineklerden sağlıklı yollarla nasıl korunabiliriz?

Sivrisinekler güzel geçen bir günü kolaylıkla berbat bir hale getirebilirler.

Sivrisineklerden sağlıklı yollarla nasıl korunabiliriz?

Sivrisinekler güzel geçen bir günü kolaylıkla berbat bir hale getirebilirler. Isırıklar, vızıltı sesleri, batma gibi problemler yaratmalarına karşın ciddi derecede hastalıklara da yol açabilirler. Örneğin; gece ısırıkları sonrası virüs bulaşımı gerçekleşebilir. Sivrisinek ilaçları yerine daha sağlıklı ve kimyasal içermeyen yolları tercih edebiliriz. Peki sivrisineklerden sağlıklı yollarla nasıl korunabiliriz?

Sivrisineklerden sağlıklı yollarla nasıl korunabiliriz? Neler yapabiliriz?

Sivrisineklerden sağlıklı yollarla nasıl korunabiliriz? Kimyasal içerik ve toksin içermeyen maddelerle de bu mümkün... İşte sivrisinekler için alternatif sağlıklı çözümler...

Okaliptüs ve limon özü yağları

Limon ve okaliptüs öz yağları üzerine yapılan bilimsel bir çalışmada bu iki yağın birlikte kullanılması, vücudumuzu sivrisineklere karşı 12 saat içerisinde %100 koruduğu bulunmuştur. Uzmanların çok iyi bir sinek kovucusu olduğunu iddia ettiği bu yağların karışımı ile sinekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. 3 yaş altındaki çocukların dışında herkesin kullanabileceği bir karışım.

Aynı zamanda limon ve okaliptüs öz yağları burun tıkanıklığı ve öksürük içinde çok faydalı bir içeriktir.

Kedi nanesi yağı

Kedi nanesi yağının genellikle bilinen etkisi kediler üzerindedir. Ancak bu yağ aynı zamanda sivrisineklerden korunmak içinde kullanılabilir. Kedi nanesi bitkisi bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Ancak genellikle kedi nanesi yağı kullanımı sonrası herhangi bir yan etki görülmemektedir. Örneğin, sedir ağacının yapraklarına karşı alerjiniz varsa sedir ağacı yağında herhangi bir alerji geçirmeyebilirsiniz. Bu durum kedi nanesi yağı içinde geçerlidir. Kedi nanesi yağının sivrisineklere karşı koruma etkisinin 7 saat olduğu bilinmektedir.

Icaridin maddesi

Sivrisinekleri kovmak için çok etkili bir madde olan icaridin, bir vücut koruyucusu olarak cilt üzerine veya kıyafetlerin üzerine sürülebilir. Renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip olan icaridin özellikle sivrisinekler üzerine etkilidir. Ancak kullanırken dikkat edilmelidir aksi takdirde ciltte tahrişe sebebiyet verebilir.

Limon otu yağı

Limon otu yağı bilindik en doğal ve en iyi sivrisinek kovuculardandır. Uygun dozda kullanıldığı takdirde sivrisinek öldürücü ilaçlar kadar etkili bir özelliğe sahiptir. Çok hızlı bir şekilde buharlaşıp hızlı şekilde etki göstermeye başlar. Fazla kullanımı ciltte tahrişe sebep olabilir. Limon otu yağını doğrudan cilde uygulamak sineklere karşı 2 saate kadar %100 koruma sağlayabilir.

Fesleğen

Çoğunlukla mutfaklarda kullandığımız fesleğenin sivrisinekleri de kovucu özelliği vardır. Mutfak veya balkonlarda saksıda olan bir fesleğen sivrisineklere karşı koruma sağlayacaktır. Ayrıca fesleğen öz yağını cilde uyguladığınız takdirde sivrisineklere karşı 6-7 saate kadar tam koruma sağlarsınız.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 23:16
YORUM EKLE