Oruç tutuyordu ancak alkollü çıktı

Eskişehir’de ikamet eden Burak Ergovan, polisler tarafından yapılan alkolmetre ile ölçüm sırasında alkollü çıktığından dolayı ehliyetine el konuldu.

Oruç tutuyordu ancak alkollü çıktı

Eskişehir’de ikamet eden Burak Ergovan, polisler tarafından yapılan alkolmetre ile ölçüm sırasında alkollü çıktığından dolayı ehliyetine el konuldu. O gün oruç tuttuğunu söyleyen Burak Ergovan hastanede yaptırdığı kan testiyle alkollü olmadığını kanıtladı. Şimdi ise ehliyetini geri almak istiyor.

Eskişehir’de yaşamakta olan Burak Ergovan isimli sürücüye, polis ekiplerince yapılan ölçüm sırasında alkollü olduğu gerekçesiyle 1.228 TL para cezası kesildi. Ehliyetine de 6 ay süreyle emniyet tarafından el konuldu. Hastanede yaptırmış olduğu kan testinde alkolsüz olduğu kesinleşen ve o gün oruç tuttuğunu söyleyen Burak Ergovan, “Ben arabam ile işime gidiyorum, evimin ihtiyaçlarını alıp, karşılıyorum. Şu an ne yapacağım gerçekten hiç bilmiyorum. Durduk yere ehliyetim gitti” dedi.

0,53 Promil alkollü çıktı

29 Nisan Çarşamba günü Haller Kavşağı’nda Burak Ergovan, iftarını yaptıktan sonra, evinden iş yerine gitmek için arabasıyla yola çıktı. Polis çevirmesine denk gelen Ergovan’ın, alkol ölçümü yapıldı. Alkol almadığını söyleyen Ergovan, 0,53 promil alkollü çıktı. 1.228 lira ceza yedikten sonra, kendi imkanlarıyla hastaneye giden talihsiz sürücü, kan testinin negatif olduğunu kanıtlayan bir rapor aldı.

Ertesi gün raporlar ile ehliyetini almak için polise başvuru yaptı. Ancak ehliyetine 6 ay el konulduğunu öğrendi. Talihsiz sürücü daha sonraları cezanın iptal edilmesi için Eskişehir 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz dilekçesi verdi. Koronavirüs sürecinde arabasının eli ayağı olduğunu söyleyen Ergovan, aracını kullanabilmek için ehliyetine kavuşmayı bekliyor.

Rapor ile ehliyetimi geri alırım

Konuyla alakalı açıklama yapan Burak Ergovan, “29 Nisan günü işime gidiyordum, polis çevirmesine girdim. Polis çevirmesinde 0,53 promil alkollü olduğum çıktı. İftardan çıktığımı, alkol kullanmadığımı söyledim ama kabul etmediler. Cihazda problem olabileceğini söylediler ama hiçbir şey yapamayacaklarını belirttiler.

Negatif çıkacağına dair şuan rapor alırsam ehliyetimi alabileceğimi belirttiler. Bende hemen hastaneye gittim. Kan testinde negatif çıktı. Ertesi gün hemen polis merkezine doğru yola koyuldum. Ehliyetimi bana veremeyeceklerini, mahkemeye gitmem gerektiğini söylediler. Ben de 2. Sulh Mahkemesi’ne hemen itirazda bulundum. Ancak ehliyetim elimde değil.

“Durduk yere ehliyetim gitti”

Burak Ergovan: “Alkol kullanmıyorum, ölçümün yapıldığı günde oruç tutuyordum. Durduk yere ehliyetim gitti.” şeklinde açıklamalar yaptı. Daha sonra; “Rapor aldım, merkeze gittim ama ehliyetimi geri alamadım.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER