Korona günlerinde ailecek oynanabilecek oyunlar

Ev içinde oynanabilecek pek çok iç mekan oyunları bulunmaktadır. Bu oyunların sayısı yetişkinlerinin de katılması ile daha da artmaktadır.

Korona günlerinde ailecek oynanabilecek oyunlar

Oyun, her yaş döneminde eğlence kaynağı olarak görülmekte olup aynı zamanda pek çok eğitici bilgileri de içermektedir. Bu sebepten dolayı çocuk eğitiminde çokça tercih edilen bir eğitim yöntemidir. Her yaşın kendi içinde kategorileştiği oyunlar olduğu gibi her yaş grubundan insanın ortak oynayabileceği de pek çok oyun bulunmaktadır

Korona virüsünün yayılmasını önleme kapsamında herkesin karantina döneminde olduğu şu günlerde oyun aile fertlerinin birlikte eğlenerek ve birlikte öğrenerek yapacağı en iyi aktivite olmaktadır. Ev içinde oynanabilecek pek çok iç mekan oyunları bulunmaktadır . Bu oyunların sayısı çocuklar için artmakta olsa da oyuna yetişkinlerinin de girmesi ile daha özel oyunlar ortaya çıkmaktadır.

Evde oynanabilecek oyunlar

Bunlardan biri olan kelime üretme oyunu (scrabble) ailecek eğlenceli bir şekilde öğrenimi sağlamaktadır. Akran eğitiminin çocuktaki önemine vurgu yapan pek çok düşünür ve bilim insanı , çocuğun oyun yolu ile akranlarından öğreneceklerinin olduğunu savunur. Bu düşünce, kelime üretme oyunu için de geçerlidir . Çocuk , ailesi ile birlikte kelimeler ürettikçe aslında oyun sırasında pek çok yeni kelime öğrenip kelime dağarcığını geliştirmektedir . Aynı zamanda yetişkinler için de kelime bilgisini artıran müthiş bir beyin jimnastiğidir. Kuralları kolay olan bu oyun da amaç harf torbasından çekilen taşları kullanarak mümkün olunan en iyi kelimeyi bulmaktır.

Evde ailecek oynanacak bir çok oyundan biri de Kule(Jenga Oyunu)’dur . Çocuklardaki denge koordinasyonunu sağlayan Jenga Oyunu motor becerileri ile birlikte bilişsel gelişimine de katkı sunmaktadır . Yetişkinlerin de oynarken eğlendiği bu oyun aileler için vazgeçilmez oyunlardan biridir.

Vikinglerden günümüze gelen dünyanın bir çok ülkesinde çocukların bilişsel gelişimlerine katkıda bulunan Pentago Oyunu da ailecek oynanabilecek oyunlardan biridir.

Bir Türk Zeka ve Strateji oyunu olan Mangala da 2 kişilik oynanan eğlenceli ve bilişsel gelişime katkı sunan oyunlardandır . Çocukların zeka gelişimini sağlamaya yaralı oyunlar ile çocukların kritik analitik düşünme becerileri de gelişmektedir.

Renk ve sayı eşleştirmesi ile çocuklardaki dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştiren Uno’da  ailecek oynanacak oyunlardan biridir. 7 yaşından büyük çocuklarda dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirdiği gibi ; 7 yaşından küçük çocuklar için de sayı ve renk kavramlarını eğlenerek öğretmektedir.

Ailecek oynanabilecek oyunların sayısı gelişen çocuk endüstrisi ile her geçen gün gelişim göstermektedir. Böylelikle çocukların daha kolay öğrenimi de sağlanmaktadır . Ev oyunları kapsamında aile ile oynanan oyunlarda çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkı sunmakla beraber iletişim becerisini de artırmaktadır .

  ‘’Çocuk oyunla büyümektedir’’ Eflatun

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
bdkhwfkq
bdkhwfkq - 9 ay Önce

hiçbir oyun yok bende yaaa