Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur? Kontratta Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kira sözleşmesi doldururken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için bu başlık altında bir araya getirdik. İşte kira konratı doldururken dikkat etmeniz gerekenler.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur? Kontratta Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kira sözleşmesinin nasıl doldurulacağı bazen kaflarda soru işaretlerine sebeb olabiliyor. Bu haberimizde kira sözleşmelerinini detaylı olarak inceleyeceğiz. Kira sözleşmesi mülk sahibi ile kiracı arasında yapılan kiralama belgesidir. Bu belge kırtasiyelerden temin edebileceğiniz, ulaşımı gayet kolay olan bir konrattır 

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kiralanacak Mülk ile ilgili bilgiler

Kiralanacak olan mülkün adresi, mülk cinsi, sahibininin ve kiracının iletişim bilgileri ile birlikte kiralama sürecinin başlangıç tarihi ve bitiş tarihleri net bir şekilde belirtilmelidir. Bunların ardından mülke ödenecek kira bedeli ve bu kira bedelinin yıllık artış oranıda net olarak belirtilmelidir (Örneğin yıllık enflasyon oranında artış gerçekleştirilir şeklinde belirtilir).

Teslim Edilen Demirbaşlar

Bu bölümde kiralanan mülkün içinde olan ve kiralama süresi boyunca kiracının kullanımına verilmiş olan eşyalar belirtilir. Örneğin kombi, su sayacı gibi ünitelerde bu alanda belirtilebilinir. Ayrıca bu bölümün devamında aidat bilgileride yazılır.

Kira kontratının Genel Koşulları

Düzenlenen ilk iki bölümün ardında bu bölümde yer bulmayan ve kira kontratına eklenmesi istenen bütün maddeler bu alana eklenir. Mesela mülkte tadilat yapılması kararlaştırılmışsa bu alanda belirtilir. Ya da tahliye koşullarına yapılacak ek bir madde varsa bu alana eklenebilir. Akabinde de kiranın yatacağı banka hesabıda bu alanda belirtilmek zorundadır. Ayrıca bu bilgiler iki nusha olarak doldurulmalı ve bir tanesi kiracıda diğeri mülk sahibinde kalacak şekilde karşılıklı imzalanarak teslim edilmelidir.

Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  1. Öncelikle kiracı mülk sahibinin doğruluğunu teyit etmek için tapuyu görmelidir. Ayrıca mülk sahibi orada değl ise vekil olan kişinin vekalet belgesinide görerek sözleşmeyi doldurun.

  2. Sözleşmede bulunan mülkün cinsi gibi alanları önemsemeden görmezden gelmeyin. Bu alanlarıda itina ile doldurmaya özen gösterin.

  3. Mülk sahibi ve kiracıya ait kişisel bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesine özen gösterin. Özellikle TC kimlik numaralarının doğru olarak yazıldığını mutlaka kontrol edin. 

  4. Unutmamak gerekir ki sözleşmeye kira bedelini yazmak yeterli değildir. Kiranın ödeme tarihinide net bir şekilde belirtmeyi unutmayın.

  5. Kira sözleşmesini düzenlerken ilgili tarihlerin doğru olarak yazıldığını kontrol etmeyi unutmayın.

  6. Kira sözleşmesi doldururken dikkat edilmesi gereken başka bir hususta demirbaşlardır. Mülteki demirbaşlar kontratta tek tek belirtilmeli ve tutanak altına alınmalıdır. Özellikle evlerini eşyalı olarak kiraya verenler için bu alan büyük önem arz etmektedir. Aksi taktirde eşyalara verilen zararlarda ya da mülk sahibini zarara sokabilecek farklı durumlarda eşyalara ait sahipliğin ispatı zor olmaktadır.

  7. Kira sözleşmesini imzalarken sadece son sayfayı imzalamanın yeterli olmadığını aklınızdan çıkartmayın. Bütün sayfaların tek tek imzalanması gerekmektedir.

  8. Kira sözleşmesini kefiller ile birlikte yapmak ve onlarında imzalarını almak mülk sahibi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde gelecekte kiranın ödenmemesi gibi durumlarda kefillerden talep etme hakkını kazanır.

  9. Kira bedelinin hangi banka hesabına yatırılacağı sözleşmede net şekilde belirtilmelidir. Ayrıca kiracının kirayı yatırırken açıklama kısmına "Haziran 2020 kira bedelidir" şeklinde bir ibare ile yatırılan paranın mülkün kirası için olduğunu net bir şekilde belirtmesi ileride oluşabilecek uyuşmazlıklarda faydalı olur.

  10. Kira sözleşmesinde net birşekilde belirtilmesi gereken diğer bir hususta depozitodur. Depozitonun miktarı ve hangi şartlar altında eksiksiz iade edileceği belirtilmelidir.

Kira sözleşmesi düzenlerken yukarıda ki maddeleri göz önünde bulundurarak düzenlemeye özen gösteriniz. Sözleşmede standart olarak belirtilen maddelerin dışında eklemek istediğiniz özel maddeler varsa sözleşmenin son kısmında yer alan alanda bunları belirtiniz. Özel şartları belirtirken net ve yoruma yer bırakmayan cümleler kurmaya özen gösterin.  Aksi taktirde ileride oluşabilecek anlaşmazlıklarda ve devamında gelen yasal süreçlerde yorum farkına yol açan maddelerin sizler için maddi kayıplara sebebiyet verecek unsurlara dönüşebileceğini unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER