Karada Yaşayan En Büyük Hayvanlar

Canlılar âlemi oldukça geniş bir yelpazeye açılmaktadır. Dünyada birbirinden farklı özelliklere sahip türler bulunmaktadır. Bu canlılar içerisinde bir kısmı karada yaşamaktadır. Bizde sizler için karada yaşayan devasa hayvanları araştırdık ve özelliklerini tek bir liste halinde topladık. İşte karada yaşayan en büyük hayvanlar listemiz…

Karada Yaşayan En Büyük Hayvanlar

1. Yeşil Anakonda

Dünyanın en büyük hayvanları araştırmasında şirketler tarafından listenin en başında yer alan bu hayvan türü, 10 metreye kadar uzayabilmektedir. Hayvanlar arasında en zararsız olarak da bilinse avlanma sırasında düşmanları için oldukça büyük bir tehdit olabilmektedir. Zehirsiz yılan türleri arasında bilinen Yeşil Anakonda uzun yapısının yanı sıra ağırlığı ile de oldukça büyüktür. Çoğu zaman timsah geyik, maymun ve daha birçok hayvanla beslenmektedir. İnsanlar için zararsız dahi olsa fazla aç kaldıklarında bir an da tehlikeli bir hayvana dönüşmektedirler. Güney Amerika bölgesinde yaşayan bu tür yeşil ve siyah tonlarına deri yapısına sahiptir.

2. Deve Kuşu

Afrika kökenli uçamayan dev kuş olarak da bilinen bu tür devasa boyutu ile dünyanın en büyük kara hayvanı listesinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra uzun bacakları sayesinde koşma hızını kolay bir şekilde arttırabilir. Saatte 97,5 kilometreye kadar çıkan hız yapısının yanında boyu uzun ve kanatları geniştir. Yaşayan kuşların arasında yumurtasına en fazla sahip çıkan hayvanlardan bir tanesi olan Deve Kuşu, gene olarak bitkiler ile beslenmektedir. Daha çok sürüler halinde hareket eden bu kuş türü göçebe bir hayat sürer.

3. Kori Bustard

Dünyanın en büyük canlısı unvanına sahip olabilen türlerden bir tanesidir. Genellikle Afrika bölgesinde görülür. Erkek Kori Bustard türü oldukça yavaş olması ile bilinmektedir. Karada yaşayan kuşlar arasında en iyi belki de en yüksek uçabilen kuş türlerinden bir tanesidir. Bunun yanış sıra dişi türlerine nazaran erkekler daha ağır olmaktadır. Erkek Kori Bustard birçok dişi ile çiftleşmek için uğraşır. Doğan yeni gençlerin ise gelişmesine karışmamaktadır. Daha çok oyuk ve yuva gibi ortamlarda yaşamını sürdürmektedir.

4. The Leatherback

Karada yaşayan en büyük canlı araştırmasında anketi düzenleyen şirketler tarafından listenin zirve isimlerinden bir tanesidir. Bununla beraber tam 2 metre boyunda olan bu canlı türü oldukça etkileyici bir yapısı vardır. Bu kaplumbağa türünün ağırlığı yaklaşık olarak 1 tondur. Kendi türlerinde yer alan diğer kaplumbağalara nazaran sert bir kabuğu yoktur. Esnek ve yumuşak bir deri tabakasına sahiptir. Bu özelliklerinin yanı sıra iyi bir yüzücüdür. 1 kilometre derinliğe kadar rahatlıkla bir dalış gerçekleştirir. Bunun yanı sıra 100 milyon yıldır yaşamlarını sürdürmektedir.

5. Tuzlu Su Timsahı

Yapılan araştırmalar doğrultusunda dünyanın en büyük hayvanları kategorisine girmeyi başaran bu hayvan türünün boyu 7 metreye kadar uzanmaktadır. Ortalama genç timsahların boyu 5 metre civarında olmakla beraber dişilerde bu durum daha farklıdır. Boylarının uzun olmasının yanı sıra ağırlıkları ise değişmektedir. En son kaydedilen ölçümler ile beraber 1,2 ton ağırlığına sahip bir hayvan türüdür. Geniş bir besin zincirine sahiptir. Bunun yanı sıra hızlı avcı kimlikleri ile de bilinmektedir.

6. Afrika Fili

Karada yaşayan en büyük canlı sıralamasında yer alan Afrika Fili, akla ilk gelen türlerden bir tanesidir. Her ne kadar nesli tükense de uzun bir süre akıllarda yer edinecektir. Asya fili olmak ile beraber kendi türünde yer alan 2 cinsten sadece bir tanesidir. Devasa boyutlarına rağmen oldukça hızlı hareket yapıları vardır. Gün içerisinde yürüyüş hızı 6,5 kilometre olarak hesaplanmıştır. Karada hızlı hareket etmesinin yanı sıra iyi bir yüzücü özelliğine de sahiptir. Bu sert yapılarının yanı sıra çoğu zaman sürü halinde gezmektedirler. Günün nerdeyse 16 saatini beslenerek geçirirler. Vücut yapılarında ise 100 bin ayrı kas mevcuttur.

7. The Goliath Birdeater

Dünyanın en büyük örümcek türleri arasında yer alan bu devasa tür, fazlasıyla ilgi çekmektedir. Canlılar dünyasında sadece en büyük örümcek unvanına sahip değildir. Karada yaşayan en büyük canlı listesinde de yerini almaktadır. Diğer türlere nazaran tam 28 santimetreye kadar ulaşan boyu sayesinde akla ilk gelen türlerden bir tanesidir. 12 santimetreye kadar genişleyen gövdesinin yanı sıra 8 bacağa sahiptir. Kıllı bacak ve gövdesi gibi egzotik özellikleriyle beraber zararsız örümcek türleri arasında yer alır. Kendini herhangi bir tehdit altında hissetmediğinde oldukça uysal yaklaşır. Aksine durum daha farklı bir şekilde gerçekleşirse ısırma yöntemi ile kendini koruma altına almaktadır.

8. The Goliath Beetle

Karada yaşayan en büyük canlı türlerinden bir tanesi olan Goliath böcekleri Afrika bölgesinde yaşamaktadırlar. Daha çok ağaç özü ve meyve türleri ile beslenen bu böcekler, tropikal ormanlarında yaşamını sürdürmektedir. Vahşi doğa şartlarında larva dönemi hakkında pek bilgi edilmese de çeşitli yöntemler sonucu yetiştirilmektedir. Yapılan deneyler ve araştırılma sonucunda kedi ve köpek besinleri sayesinde yumurta döneminden yetişkinlik evresine kadar gelişim göstermektedir. Erkeklerin ve dişilerin dış görünüş yapısı oldukça değişkendir. Dişile önceleri koyu kahverengi iken sonradan ipeksi bir beyaza dönüşmektedir. Erkekler ise dişiler kadar değişke olmasa da kahverengi, beyaz, siyah veya siyah beyaz tonlarında gözükürler. Erkekler dişilere göre daha uzun boyludur ve enleme yönünden hesaplandığında daha geniştir.

YORUM EKLE