Kadınlara yönelik şiddeti durduran kadınlar

Kadına yönelik şiddet denildiği zaman insanların akıllarına sadece fiziksel şiddet gelmektedir. Ancak şiddet yalnızca bundan ibaret değildir.

Kadınlara yönelik şiddeti durduran kadınlar

Kadına yönelik şiddet denildiği zaman insanların akıllarına sadece fiziksel şiddet gelmektedir. Ancak şiddet yalnızca bundan ibaret değildir. Şiddetin birçok türü vardır, örneğin bir kadının ne giyeceğine karışmak veya ne yapıp ne yapamayacağını söylemek bir psikolojik şiddet örneğidir. Çoğu zaman erkekler tarafından şiddete uğrayan kadınlar kimi zaman fiziksel kimi zaman ise psikolojik olarak zarara uğratılmaktadır.

Şiddet Hiçbir Koşulda Meşru Değildir!

Fiziksel güç üstünlüklerini kadınlar üzerinde test etmeyi amaçlayan ve sosyal çevrelerine kendilerini kanıtlamaya çalışan bu şekilde kadın haklarına aykırı hareket eden erkeklerin gösterdikleri şiddete dur demek için birçok dernek ve sivil toplum örgütü çalışmalar sürdürmektedirler. Buna karşılık olarak farklı ideolojiler tarafından şiddet meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Hiçbir kadın şiddet görmeyi hak etmez.

Hiçbir kadın giydiği kıyafet yüzünden, bulunduğu ortam yüzünden, geç bir saatte ıssız bir sokakta olduğu için veya sadece susmayarak hakkını aradığı yani kısacası hiç bir koşulda şiddete maruz bırakılamaz. Bir kadının şiddete uğradığını bilen bireyler sessiz kalmamalı ve mutlaka buna dur demeleri için onları destek olmalılardır. Kadına yönelik şiddete karşı yaptırımların arttırılmasının bu konuya çözüm bulmak için çok büyük katkılar sağlayacağı bilinmektedir. Bu yüzden şiddet davalarında iyi hal indirimi gibi yaptırımların kaldırılması ve mağdur kişinin mağduriyeti arttırılmadan suçlu kişinin cezalandırılması gerekmektedir.

Şiddete Karşı Susmak Yanlıştır!

Halk gün geçtikçe bu konuda bilinçlenmektedir ancak hala her gün yüzlerce kadın eşinin, kardeşinin, babasının, şiddetine karşı susmaktadır. Uzmanlar, kadınların özellikle ”kocamdır döver de sever de” gibi kalıplaşmış toplumsal algılar yüzünden sustuklarını belirtiyorlar. Ayrıca, bir kerelik bir şeydi, yalnızca bir tokat attı gibi kişilerin karşısındaki affetme isteklerinin de kişiyi sessizliğe ittiği düşünülüyor.

Şiddet gören kadınların haklarını savunan dernekler aynı zamanda bu kadınların gördükleri zararların telafisi için destek de sağlamaktalar ancak bu desteği sağlayabilmek ve kadına yönelik şiddete dur diyebilmek için öncelikle şiddet mağduru kadınların susmamaları ve korkmamalarının gerektiğini vurguluyorlar. Şiddet gören kadınlara ilgili bakanlığının kurduğu iletişim merkezine 183 numaralı hattan ulaşabileceklerini ve yardım isteyebileceklerini de hatırlatıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER