Hayvanlar aleminin bilinmeyen gerçekleri

Hayvanlarında bazen tıpkı bizlere benzer ilginç özellikleri olabiliyor. Hayvanlar aleminin bilinmeyen gerçekleri olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Hayvanlar aleminin bilinmeyen gerçekleri

Hayvanlarında bazen tıpkı bizlere benzer ilginç özellikleri olabiliyor. Hayvanlar aleminin bilinmeyen gerçekleri olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Örneğin; tıpkı insanlar gibi birbirlerine hediyeler verebiliyor veya yakın arkadaşları olabildiği gibi parmak izleri de bizlere benzer olabiliyor. Gelin hayvanlar aleminin ilginç özelliklerine şöyle bir bakalım.

1. Köpekler kuyruklarını sallama yönüne göre hislerini belirtiyor

Sadık dostlarımızda olarak da tanımladığımız köpekler sanılanın aksine kuyruk salladıkları esnada sadece mutlu duygularını göstermiyorlar. Araştırmalara göre köpekler mutlu hissettiklerinde kuyruklarını sağa, mutsuz olduklarında ise sola sallıyorlar.

2. Koalaların parmak izleri insanlarınkine benziyor

Araştırmalara göre koalaların parmak izleri insan parmak izine neredeyse kopya olacak derecede benzer. Mikroskop ile bile ayırt etmek oldukça zor. Bunun yanında şempaze ve goril türlerinin de insan parmak izine benzerliği aynı derecede.

3. Muhabbet kuşları tek bir tipe sahiptir

Orijinal özelliklere sahip olan muhabbet kuşunun baş kısmı sarı ve yeşil bir gövdeye sahip, tek bir tip olduğu söyleniyor. Kafasının üzerinde ise çizgiler var. Bu tipe sahip olmayan diğer tüm kuşlar, kafeslerde üretilerek elde edildi.

4. İneklerin de en yakın arkadaşları var

Araştırmalar sonucunda ineklerin de tıpkı insanlar gibi en yakın arkadaşları var. Gözlemlenen inekler kalabalık bir ortamda olsa bile devamlı aynı inekler ile vakit geçiriyor. İlginç bir diğer özellik ise bu ineklerden uzak kaldıklarında strese girip anormal davranışlarda bulunuyorlar.

5. Penguenler eşlerine hediye verir

Sempatik olarak nitelendirebileceğimiz penguenler ise bambaşka ilginç bir özelliğe sahip. Erkek penguenler, dişi penguenlere eş olma teklifinde bulundukları esnada bir çakıl taşı hediye ediyor. Verilen çakıl taşını dişi penguen alır ise bu kabul ettiği anlamına geliyor.

6. Karideslerin kalbi kafa kısmında yer alıyor

Karideslerin diğer hayvanlardan çok farklı bir anatomik yapısının olduğu biliniyor. Bazı araştırmalar tek iskelet sistemine sahip olmasından dolayı kalbinin göğüs boşluğu kısmında olduğunu belirtse de çok kişi kalbinin baş bölümünde olduğunu gösteriyor.

7. Sümüklü böcekler 2 burna sahip

Düşünüldüğü gibi sümüklü böcekler tek bir burna sahip değillerdir. Koku alabilmek için kafalarının üstünde bir çift dokunaca sahipler. Bunun yanı sıra farklı iki dokunaca daha sahiptir ve uçlarında göz bebekleri bulunur. Bu dokunaçların bir bütün olarak sayılmasından dolayı genelde dört burunlu olduğu zannediliyor.

8. Çayır köpekleri tanışırken birbirlerini öper

Çayır köpekleri birbirini tanıma esnasında için ön dişlerini birbirine dokunduruyor. Bu durumu gören hayvanat bahçesi ziyaretçileri genelde köpeklerin birbiriyle öpüşüp tokalaştığını zanneder.

9. Tilkiler sağır olarak dünyaya gelirler

Tilkiler doğdukları anda kör ve sağır olarak meydana geliyorlar. Yeni doğmuş tilkilerin anneleri sürekli olarak yanlarında duruyor babaları ise onlara yemek getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER