Hayvanat Bahçesi’ndeki kaplanın corona virüs testi pozitif çıktı

Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki dört yaşındaki dişi bir Malaya kaplanının, corona virüsü testi pozitif çıktı

Hayvanat Bahçesi’ndeki kaplanın corona virüs testi pozitif çıktı

Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki dört yaşındaki dişi bir Malaya kaplanının, corona virüsü testi pozitif çıktı. Nadia adındaki kaplanın Amerika Birleşik Devletleri’nde bir insandan Covid-19 ile enfekte olmuş bilinen ilk hayvan vakası olduğuna inanılıyor. New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi, test sonucunun Iowa’daki Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarı tarafından onaylandığını söyledi.

Nadia’nın, diğer altı büyük kaplan ile birlikte hayvanat bahçesi bakıcısı tarafından enfekte olduğu düşünülüyor. Kaplanlar, henüz tespit edilmemiş olan hasta temasına maruz kaldıktan sonra kuru öksürük de dahil olmak üzere tüm semptomları göstermeye başladılar.

Bir insanın bir hayvanı enfekte ettiği ve hayvanın hastalandığını ilk vaka

Hayvanat bahçesindeki baş veteriner Paul, Pazar günü Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Bu, dünyanın herhangibir yerinde bir insanın bir hayvanı enfekte ettiği ve hayvanın hastalandığını ilk vakadır.” dedi. Dünyanın başka yerlerinde corona virüs testi pozitif olan evcil hayvan örnekleri var, ancak uzmanlar hastalandıklarına veya hastalığı yayabileceklerine dair bir kanıt olmadığını vurguluyorlar.

Bay Calle, bulguları Covid-19’un yayılımını araştıran diğer hayvanat bahçeleri ve kurumlarla paylaşmayı planladığını söyledi. Hayvanat bahçesinde yapılan açıklamada, “Kaplanı (Nadia) çok dikkatli bir şekilde test ettik ve Covid-19 hakkında edindiğimiz her türlü bilginin dünyanın bu yeni corona virüsü hakkındaki anlayışına katkıda bulunmasını sağlayacağız.” dedi.

Hayvanat bahçesi’ndeki Nadia ve kız kardeşi Azul’un yanı sıra semptomlar gösteren iki Amur kaplanı ve üç Afrikalı aslanın da tamamen iyileşmesi bekleniyor. Kaplanların iştahlarında bir miktar azalma olsa da veteriner bakımı altında iyileşiyorlar ve bakıcılarıyla uyumlu ve etkileşim altında oldukları görülüyor. Bronx Hayvanat Bahçesi, çeşitli türlerin yeni enfeksiyonlara farklı tepki verebileceği için virüsün kaplan ve aslan gibi hayvanlarda nasıl gelişeceğini bilmediklerini, ancak tüm hayvanların yakından takip edileceğini söyledi.

Hayvanat bahçesinin kaplanlarını hiçbiri hastalık belirtisi göstermiyor. Semptomlar gösteren tüm kaplanlar hayvanat bahçesinin Tiger Mountain bölgesinde yer alıyor. Diğerlerinin test edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil.

Bronx Hayvanat Bahçesi de dahil olmak üzere New York’taki Yaban Hayatı Koruma Derneği tarafından yönetilen dört hayvanat bahçesinin tümü, 16 Mart’tan beri halka kapalı. Şimdi tüm tesislerde hayvanları ve bakıcılarını korumak için yeni önlemler uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 01:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER