Gelincik bitkisini nerelerde kullanabiliyoruz?

Gelincik bitkisi hepimizin bildiği kırmızı ve hoş görünümlü çiçeklerden birisi ve birçok alanda bizlere fayda sağlıyor.

Gelincik bitkisini nerelerde kullanabiliyoruz?

Gelincik bitkisi hepimizin bildiği kırmızı ve hoş görünümlü çiçeklerden birisi ve birçok alanda bizlere fayda sağlıyor. Bilimsel olarak Papaver rhoeas adıyla kullanılan bitki, temel olarak Güney Avrupa, Kuzey Amerika ve de Asya’nın sıcak bölgelerine has olan bir bitkidir.

Kuru, besleyici ve mineral bakımından zengin toprakları tercih eden bu bitki, tren yollarına veya tarlalara yakın ortamda olmayı seviyor. Pek çok park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılıyor. Yıllık bir bitki çeşidi olan gelincik bitkisi, ortalama olarak 30-80 metre bir boya sahip. Çiçekli kısımları Haziran ve Ağustos ayları arasında açıyor. Tazeyken hoş bir kokuya sahip olan gelincik bitkisi, kurutulduğu zaman olan kokusunu kaybediyor. Meyveleri 1-2 cm uzunluğunda ve tüysüz bir şekilde oluyor. İçerisinde birkaç tane koyu kırmızı tohum bulunuyor.

Gelinciğin tıbbı şekilde kullanımı

Gelinciğin yaprakları uzun zamanlardan beri anestezik, analjezik, ve rahatlatıcı, yatıştırıcı özellikleri ile kullanılıyor. Bu özellikleri sayesinde boğaz tahrişleri, öksürük, bronşit, astım, bademcik tedavilerinde kullanılıyor. Gelincik bitkisi genellikle hatmi çiçeği, meyan kökü, sığır kuyruğu ve de ebegümeci ile beraber kullanılarak solunum sistemi problemlerine iyi geliyor. Bunun yanı sıra stres, uykusuzluk ve huzursuzluğa karşı da uygun bir tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Yaşlılar, çocuklar ve ilacları tolere edemeyen kişiler için çok iyi bir alternatif sunuyor. Yatıştırıcı etkisi sayesinde bitki çaylarında kullanılıyor ve uyku problemlerine fayda sağlıyor.

Gelinciğin mutfakta kullanımı

Gelinciğin içerisindeki bulunan tohumlar çiğ olarak tüketim için kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra pişirilebiliyor. Hoş bir aromaya sahip olan gelincik tohumları ekmek, kekler, çorba veya salatalara katılmak üzere kullanılabilir. Tohumlar biraz küçük olduğu halde büyük keselerin içinde olduğu için toplanması çok kolay. Bitkiyi yemesi tamamen güvenli çünkü yeşil görünen kısımlarında toksik alkaloidler bulunmuyor.

Çekirdekleri presleterek salata ve çorbalarınız için zeytinyağı yerine kullabilirsiniz. Çiçeğin yaprak kısmı genellikle bitki çaylarına ve karışımlara kırmızı rengi vermesi için katılıyor. Yaprağın verdiği kırmızı boya ilaç sanayisinde haplara renk verebilmek için kullanılıyor. Aynı zamanda şaraplara da eklenebiliyor. Geçmiş zamanlarda kumaş sanayisinde kullanılmış olsa dahi maalesef renk uzun süre buna dayanmıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 00:11
YORUM EKLE