Evinizin zararlı havasını değiştirebilen bitkiler!

Bakım ve yetiştirme konusunda gerekli kolaylığa sahip bu bitkiler, evinizin havasını temizleyerek formaldehit, karbonmonoksit gibi zararlı içerikleri temizliyor.

Evinizin zararlı havasını değiştirebilen bitkiler!

Bakım ve yetiştirme konusunda gerekli kolaylığa sahip bu bitkiler, evinizin havasını temizleyerek formaldehit, karbonmonoksit gibi zararlı içerikleri temizliyor.

1. Kasımpatı

Uzak doğuda yetiştirilen kasımpatı bitkisi rengarenk görüntüsüyle canlı bir görüntü sağlıyor. NASA’nın yaptığı araştırmalar sonucu havayı temizleyebilen bitkiler arasında en büyük etkiye sahip. Evinizin içerisinde yetiştireceğiniz bu bitki, evinizin havasını temizlemeye yardımcı olacaktır. Doğrudan ışık almayan bir yerde, ılık bir ortamda yetiştirilmesi uygundur.

2. Kurdele Çiçeği

Yetiştirilmesi çok kolay olan kurdele çiçeği, havayı temizleyebilen özelliğe sahip bitkiler arasında. İnce, uzun sivri yapraklara sahip olması yanı sıra yaprakları arasından da minik yavrular verebilme özelliğine sahip. Bitkinin yetişmesi için bolca aydınlık alana ihtiyacı var. Ne kadar çok ışık görürse o kadar çabuk büyüyüp gelişiyor.

3. Dracena

Hemen hemen 40 farklı türe sahip olan bu bitki, evlerde yetiştirilme konusunda çok sık tercih edilen bitki türlerinden biri. Büyümek için çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan bitki, evinizdeki atmosferi değiştirmeye yardımcı oluyor. Ancak yapraklarının zehirli olması sebebiyle evde kedi veya köpek besleyenler için uygun bir bitki olmayabilir.

4. Benjamin

Küçük bir ağaç olan benjaminler evde yetiştirilebilecek güzel bitkiler arasında. Bulunduğu saksının kabını alan benjaminler, kabın büyüklüğünde büyüyüp ağaç oluyorlar. Yaz aylarında evin dışarısında da yaşayabilen bu bitki evin havasını iyi şekilde temizliyor.

5. Yelken Çiçeği

Zarif bir yapıya sahip olan yelken çiçeği, beyaz güzel çiçekleriyle evde bakımı kolay olan bitki türlerinden. Ferah ve çiçekli bir ev için vazgeçilmez bitkilerden.

6. Aşk Merdiveni

Bir tür orman bitkisi olan aşk merdiveni, bolca suyu sevebilme özelliğine sahip. Evinizde bolca güneş almayan alanlarda büyütebileceğiniz bu bitki, aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmadığı sürece evlerinizi uzun süre süsleyebilir ve ferahlık sağlayabilir.

7. Kılıç Çiçeği

Evlerimizde görmeye alışık olduğumuz bu bitki, peygamber kılıcı ismiyle de biliniyor. Fazla ışık ve su istemeyen bitkinin bakımı oldukça kolay. Kılıç çiçeği evin havasını değiştiren bitkiler arasında yer alıyor.

8. Bambu Palmiyesi

Sık bir mini ağaç görüntüsü oluşturan bu bitki evde yetiştirilmesi kolay bitkilerden. Fazla ışığa maruz kalmadığı takdirde uzun yıllar hayatta kalabilme özelliğine sahip. Evdeki kirli havayı değiştirme özelliğine sahip.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER