Evinizi daha huzurlu bir ortama nasıl getirebilirsiniz?

Evren ile uyum sağlamak ciddi ve önemli bir iştir. Kendi içinizde bir uyum yakaladığınız anda her şeyin yoluna girmesi daha kolaylaşacaktır.

Evinizi daha huzurlu bir ortama nasıl getirebilirsiniz?

Evren ile uyum sağlamak ciddi ve önemli bir iştir. Kendi içinizde bir uyum yakaladığınız anda her şeyin yoluna girmesi daha kolaylaşacaktır. Hayat dikkat dağıtıcılarla dolu. Gürültü ve karmaşık bir yaşamla uğraşıyoruz. Vaktimizin çoğunu gelecek için düşünmek ile geçirdiğimiz için an’a odaklanmak konusunda zorlanabiliyoruz. Böyle durumlarda dikkat çekme becerisine iyi bir şekilde sahip olmalı ve kendi iç benliğimize odaklanmamız gereklidir.

Daha huzurlu bir alan oluşturun

Eviniz sizin en çok vakit geçirdiğiniz ve huzur bulduğunuz alandır. Ancak eviniz bu esnada size iyi gelecek durumda mı yoksa stresli bir durumda mı? Yaşadığınız yerle güçlü bir bağınız vardır ve bunu huzurlu hale getirmek sizin elinizde. Odalarınızı gözlemleyin. Odalarınızın her biri sizlere ne amaç için hizmet ediyor? Yemek, temizlik, uyku veya televizyon için mi? Odanızda bir sonraki günlerde yapabileceğiniz gevşemek, plan yapmak veya hazırlanmak için alan bulunuyor mu? Odalarımız içinde olan şeylerle tanım haline gelir. O halde neden refah ve huzur veren bir odaya sahip olmayasınız ki? Daha huzurlu bir alan yaratmak için şu maddelere bakabilirsiniz.

Alanınızı temiz bir şekilde tutun

Odayı havalandırmak, odanın düzenli olmasını sağlamak, evinizin içerisinde bulunan kir ve tozdan yapıları kaldırmak temizlemek önemli adımlardandır. Bulaşıkları kaldırmak, yatağınızı toplamak, elbiselerinizi yıkayıp katlamak bu durumda size iyi gelecektir. Temiz bir alana sahip olmak sadece kendi hijyenimizi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda ruh halinize de güzel katkı sağlayacaktır.

Yoga veya meditasyon yapın

Kendinize dinlenmek, sakinleşmek için uygun bir ortam ve zaman yaratmalısınız. Bazen yalnız kalmakta bir seçenek olabilirken bazen ise içinize dönüp rahatlamanız gerekebilir. İnsanlar yüzyıllardan beridir kendilerini daha iyi hissetmek için ve kendi enerjilerinden daha büyük bir enerjiye dokunup hissedebilmek içim meditasyona yönelirler. Dikkatli bir meditasyon etkinliği aradığınızı bulmada size yardımcı olabilir. Bir diğer yöntem ise yogadır. Yoga sayesinde yeterince esnek ve huzurlu olursunuz.

Zihniniz için dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın

Dijital bir ortamda yaşıyor haldeyiz. Sürekli olarak farklı aygıtlara bağlı bir şekilde yaşıyoruz. Ve bu araçlar bazı şeyleri kolaylaştırıcı etkiye sahipken aynı zamanda hayatımıza daha fazla stres getirebiliyor. Bu elektronik eşyalar yorgunluğa, strese ve hatta bağışıklık sistemimizin zayıflamasına etki sağlıyor. Radyasyona sebep veriyor. Bu yüzden kullanımını sınırlandırmak size iyi gelecektir.

Minimalist ruhunuzu benimseyin

Evinizdeki her şeyi atmanız gerekmiyor. Ancak daha huzurlu bir ortam yaratmak için eşyalarınızı minimal düzeye getirmeniz size fayda sağlayacaktır. Ne kadar çok eşyaya sahip olur iseniz o kadar çok yer bulma ve bakım yapma sorunu ile karşı karşıya gelirsiniz. Dağınık bir ev huzur vermez, sakinleştirmez. Bu sayede doğru dengeyi bulabilirsiniz.

Aynaları alandan kaldırın

Aynalar bir ortamın genişlemesine fayda sağlarken aynı zamanda dikkat dağıtıcı bir unsur da olabilir. Aynalarınızı başka odalar için saklayın ve bunun yerine daha huzur verici eşyaları alanınıza yerleştirin.

Doğal malzemeleri tercih edin

Ferah ve bakımlı alanınızı inşa ederken ahşap, kil veya mermer gibi doğal malzemeleri tercih edebilirsiniz. Sağlıklı alan oluşturulurken en son isteyeceğiniz şey soğuk parçalardır. Doğal toprak malzemeye sahip parçalar seçmek soğuktan korunmak ve çevrenize sıcaklık katmak açısından size fayda sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 00:11
YORUM EKLE