En Tehlikeli Köpek Irkları Listesi

İnsanların sadık dostları olarak bilinen ve birçok kişi tarafından köpekler yıllardır hayatımızda yer etmiş durumdadır. Ancak her köpeği de sevimli ve tatlı olarak da belirtmek mümkün değildir. Bazı köpek ırkları oldukça tehlikeli ve ölümcül olabilmektedir. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz en tehlikeli köpek ırkları…

En Tehlikeli Köpek Irkları Listesi

1) Pitbull

19. yüzyılda ortaya çıkan Pitbull ırkı dünyanın en tehlikeli köpeği olarak bilinmektedir. Sahipleri tarafından yetiştirilme türüne de bağlı olarak oldukça asabi ve agresif bir yapıya bürünmektedirler. Pitbull köpeklerinin en önemli özellikleri ise çeneleridir. Oldukça güçlü bir çene yapısına sahip olan köpekler tuttukları bir cismi veya hedefi koparmadan bırakmayı aklından bile geçirmez. İnsanlar için de oldukça tehlikeli ve ölümcül olan Pitbullar yasaklanan köpeklerdendir. Diğer türlere göre eğitilmesi oldukça güç olan Pitbullar en tehlikeli köpek ırkları arasında ilk sırada yer almaktadır. Çenesi en güçlü köpek olarak da ün salmıştır.

2) Kangal

Türkiye’de ortaya çıkan bir köpek cinsi olan Kangallar ismini Sivas’ın Kangal ilçesinden almaktadır. İlk ve tek çıkış yerinin ülkemiz olduğu bilinmektedir. Bekçi köpeği olarak yetiştirilen ve oldukça sahiplenici olmasıyla birlikte sahiplerine karşı en ufak bir tehlike söz konusu olduğunda tehlikeyi arz eden kişiyi veya cismi anında yok etmek istemektedir. İri yapısı ile adeta bir insanla eş değer cüsseye sahiptir. Geniş göğüsleri sayesinde birçok köpek cinsleri arasında en tehlikeli köpek olarak adlandırılmaktadır. Kurtlarla verdikleri savaşların birçoğunu kazanan Kangal çobanların en sadık dostudur.

3) Dogo Argentino

Asil duruşu, korkusuz bakışları ve üstün cesaretiyle ile Dogo Argentino listenin üçüncü sırasında yer almaktadır. Sahibine oldukça bağlı olan Dogo Argentino sahibine karşı yapılacak en ufak bir atak hamlesinde bile atağı yapan kişiye oldukça acımasız davranarak öldürebilir. Oldukça zeki bir ırk olması sebebiyle eğitilmesi de kolay bir köpek cinsidir. İri köpek ırkları arasında da kendisine yer buldukları gibi yasaklanan köpekler arasındadır. Uyarılmadıkları ve komut almadıkları sürece herhangi bir tehlikeli davranış göstermezler.

4) Doberman

Dünyanın en iyi bekçi köpeği olarak bilinen Doberman tanımadığı kişilere karşı oldukça sert ve agresif bir yaklaşım sergilerler. Alman ırkına mensup olan Doberman koruduğu bölgeye girmeye çalışan insanlar için büyük tehlike arz etmektedir. Zekâsı ile de nam salmış olan bu köpekler eğitilmesi kolay bir ırktır. Asil duruşu ve özgüvenli yürüyüşleri ile dikkatleri üzerlerine çekmekte de ustadırlar.

5) Sibirya Kurdu

Kuzey ülkelerinin göz bebeği ve vazgeçilmezi olan Sibirya Kurdu en iyi köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Tehlikeli köpek ırkları arasında yer almasının sebebi ise insanlara karşı olan davranışlardan ziyade diğer hayvanlara karşı yaptıklarıdır. Zeki olmalarından ötürü başarılı bir eğitim ile oldukça sadık bir köpek haline gelebilen Sibirya Kurdu sahibine birçok zorlu koşulda yardımcı olur. Yetişmiş olduğu kuzeylerden dolayı soğuğa da oldukça dayanıklıdır ve mücadelecidir.

6) Boxer

30 yıl içerisinde adının geçtiği yaklaşık 50’den fazla saldırı bulunmaktadır. 1980 ve 2010 yılları arasında yapmış oldukları bu saldırılar onları en tehlikeli köpek ırkları arasında üst sıralara taşımıştır. Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan Boxer sahibine de oldukça bağlıdır. Kaliteli duruşu ve diğerlerine göre daha masum bir bakışa sahip olmasıyla sempatik bulunsa da oldukça ölümcül bir köpek cinsidir.

7) Danua

400 yıl önce Almanya’da ortaya çıkmış olan Danua dünyanın en büyük köpekleri arasında yer almaktadır. Sahip oldukları büyük cüsseleri ile birçok kişinin korkulu rüyası haline gelen Danua sakin bir yapıya sahip olsa da tehlike anında yaptıkları ani ataklarla ölümcül olabilmektedirler. Başarılı bir eğitimle oldukça kaliteli bir yaşam vadeden Danua için kibar dev tanımı kullanılmaktadır. Sakin oluşu ve çok fazla havlamaması onun bu unvanı almasında yardımcı olmuştur.

8) Alman Kurdu

Siyah ve turuncu bir renk karışımına sahip olan Alman Kurdu en tehlikeli köpek cinsleri arasına adını yazdırmıştır. Birçok Alman köpeği gibi Alman Kurdu da oldukça zekidir ve kaliteli bir eğitim ile oldukça fayda sağlamaktadır. Diğer köpekler gibi o da sahibine oldukça bağlıdır ve tehlike anında ölümcül olabilmektedir. Genel olarak profesyonel bir yetiştirme eğitimi alarak polislerin K-9 timine katılmaktadır.

9) Cane Corso

Gelişmiş ve iri kemik yapıları sayesinde oldukça büyük cüsselere ulaşabilen Cane Corso kaslı bir yapıya sahiptir. Sahibine çok fazla olmasından dolayı yanından çok fazla ayrılmaz ve tehlike anında sahibini korumak için her şeyi yapar. Sinirlendiği zaman hiçbir şey onu durduramaz bu yüzden herhangi bir şekilde eğlenme amaçlı da olsa onu sinirlendirici şeyler yapmaktan kaçınılmalıdır.

10) Boerboel

Genel olarak Güney Afrika’da yer alan bu köpek cinsi güçlü duruşu, geniş göğüs kafesi ile korku saçmaktadır. Tip ve huy olarak Kangal ile benzer özellikler taşısa da aralarında bir bağ yoktur. Yırtıcı kedi türlerinden korunmak için kullanılır ve girdiği birçok mücadeleden galip ayrılır.

YORUM EKLE