En Güzel 10 Erkek İsimleri Ve Anlamları

Aileler bebeklerine isim tercihi yaparken birçok noktayı incelemektedirler. Anlamlarından hitap şekillerine kadar her bilgiyi edinir, uygun olanı tercih etmektedirler. Bizde sizle için en popüler erkek isimlerini araştırdık ve liste haline getirdik. İşte en güzel 10 erkek isimleri ve anlamları listemiz…

En Güzel 10 Erkek İsimleri Ve Anlamları

1. Oğuz

Erkek bebek isimleri hakkına araştırma yaparken birçok seçenekler çıkmaktadır. Bu seçenekler arasında anlamı ve kulağa hoş gelen tınısı ile en çok seçilen erkek isimlerinden bir tanesi Oğuz’dur. Günümüzün popüler isimlerinden de bir tanesi olan Oğuz, oldukça egzotik bir anlama sahiptir. Oğuz isminin anlamı doğru, sağlam ve güçlü duran demektir. Aynı zamanda eski hükümdarlardan Oğuz Kağan’ın da kullandığı adlardan bir tanedir.

2. Kayra

Bebek isimleri araştırılırken birçok noktaya değinilmektedir. Bu noktalar arasında yer alan erkek isimleri ve anlamları ise oldukça geniş bir aranma hacmine sahiptir. Bu özel isimler arasında yer alan Kayra’ nın oldukça hoş bir anlamı vardır. Tanrı yardımı da olarak bilinen bu isim Tanrı’dan gelen iyilikleri çağrışmaktadır. Yardım ve destek gibi anlamlarına da çıkan Kayra, günümüzün en popüler erkek isimlerinden bir olmaktadır. Bunun yanı sıra kulağa gelen hoş tınısı sayesinde tercih edilen önerilerin de arasında zirve sahipleri arasında yer alır.

3. Kadı

Erkek bebek isimleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. İnsanlığın varoluşundan itibaren oldukça farklı isimler ortaya çıkmaktadır. Bu isimler yeri geldiği zaman anlamları ile karşıdaki kişileri etkisi altına almaktadır. Popüler olan bu adların yanı sıra duyulmamış erkek isimler listesinde de birçok seçenek mevcuttur. Bu seçenekler arasında yer alan Kadı, Osmanlı Hükümeti zamanında hüküm veren kimseye denmektedir. Aynı zaman da erkek bebek ismi olarak da bilinen bu ad, hâkimlik anlamını da taşımaktadır.

4. Deniz

Aileler çoğu zaman bebeklerine isim ararken birçok noktayı da göz önünde bulundurmaktadırlar. İsim anlamlarından kulağa hoş gelen tınısına kadar birçok şeye değinmektedirler. Bu isimler arasında yer alan Deniz, hem kız hem de erkek çocuğu isimlerinden bir tanesidir. Sonsuzluk, mavilik anlamı olarak bilinen bu isim popüler listelerde de zirve sahiplerinden biri olmaktadır. Bunun yanı sıra daha çok mavi gözlü çocuklara konulan Deniz ismi, masumluğu da çağrıştırmaktadır.

5. Ferman

Modern erkek isimleri araştırılırken birçok alternatif seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler doğrultusunda anlamlarını inceleyerek tercihler yapılmaktadır. Bu modern erkek bebek isimlerinden biri olan Ferman oldukça eski adlardan bir tanesidir. Osmanlı Hükümeti zamanında padişahların verdiği emirlere Ferman denilmektedir. Günümüzde ise erkek bebeklere konulan en popüler isimlerden bir tanesi olup adının anlamını taşıması için ailelerin tercihleri arasında yer alır.

6. Meriç

Kulağa hoş gelen erkek bebek isimlerinden biri olan Meriç, günümüzde çok büyük bir popülerliğe sahiptir. Kız çocuklarına da tercih edilen bu ad anlamı ile oldukça fazla ilgi çekmektedir. Bulgaristan ülkesinden çıkıp Edirne yakınlarında yer alan Arda ve Tunca birleşmektedir. Bu birleşimden sonra Türk-Yunan sınırları boyunca Akraka Enez yakınları tarafından Ege Denizi’ne dökülen ırmak anlamına gelmektedir. Her ne kadar anlamı uzun da olsa okunması ve kulağa hoş gelmesi ile tercih edilen isimler arasında büyük bir yere sahiptir.

7. Muhammed

Popülerliğin yanı sıra Kur’an-ı Kerim’ de geçen erkek bebek isimleri de tercihler arasında yer alır. Bu isimlerden bir tanesi olan Muhammed Peygamber Efendimiz (S.A.V) adıdır. Aynı zamanda yerde ve göre çok övülen anlamına gelen bu isim günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peygamber Efendimizin güzel karakterini verilen gelişim ile yansıtması adına kullanılan isimler arasında yerini almaktadır.

8. Tarık

Erkek bebek isimleri arasında araştırma yapılırken birçok noktaya da değinilmektedir. Bu noktalar arasında anlamları, çağırırken kulağa hoş gelmesi derken her konu üzerinde durulmaktadır. Tercih edilen isimler arasında Tarık, oldukça popüler bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra parlak yıldız anlamı taşır. Sabahyıldızı olarak da bilinen Tarık, tercih edilen erkek isimlerinden yalnızca bir tanesidir. Aynı zamanda kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’ de de geçmesi ile bilinir. Ayrıca Arapça kökenli bir yapısı vardır. Sözcük anlamı olarak mahkemeye başvurma veya dava gibi çağrışımlara da gelmektedir.

9. Yağız

Günümüzde anlamları ile daha popüler hale gelen birçok havalı erkek isimleri vardır. Bunlar arasında yerini alan Yağız, oldukça sevilen adlardan bir tanesidir. Yağız ismi birçok isimle beraber verilmesinin yanı sıra tek başına da tercih edilmektedir. Yiğit kişi, esmer, doğru ve daha birçok anlama da gelmektedir. Bu isim yaygın kullanılmaya başlamıştır. Güzel ve bakımlı anlamına da gelen Yiğit, çağrıştırdığı karakteristik özellikleri ile fazlasıyla tercih edilmektedir.

10. Yamaç

Türk erkek isimleri hakkında birçok konuda araştırma yapılmaktadır. Anlamlarının yanı sıra çağrışımları ile araştırılan konular arasında yer alır. En popüler erkek isimleri hakkında yapılan araştırmalarda en çok tercih edilen isimlerden bir tanesi de Yamaç’ tır. Gerek anlamı ile gerek çağırışımı sayesinde oldukça popüler bir isim haline gelmiştir. Dağın, tepenin suyun ya da vadinin eğik yanı anlamı taşımaktadır. Bir diğer anlamı ise karşı, ön demektir. Anlamları ile hoş bir etki yaratan Yamaç ismi, Türkçe kökenli olup tercih edilen isimlerden yalnızca bir tanesidir.

YORUM EKLE