En Çok Çay Tüketen Ülkeler Liste

En çok çay tüketen ülkeler liste halinde sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Evde geçirilen bu zamanlarda sevdiklerinizde kış ayların vazgeçilmezi olarak bilinen çay kullanımı fazlasıyla artmaktadır. Bizde sizler için bu ülkeleri araştırdık ve maddeler haline getirdik. İşte en çok çay tüketen ülkeler liste içeriğimiz…

En Çok Çay Tüketen Ülkeler Liste

1. Türkiye

Dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasında yer alan Türkiye zirve sahiplerinden bir olmaktadır. Bunun yanı sıra kişi başına 3 kilogram çay miktarı düşmektedir. Her mevsimde yemeklerden sonra vazgeçilmez içecekler arasında yer alan çay, her zaman popülerliğini korumaktadır. Bunun yanı sıra sağlığa sağladığı yararlar sayesinde vücutta eksik kalan mineralleri tamamlamaktadır. Sadece içi yönünden değil maske veya çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır.

2. İrlanda

Çay tüketimi sağlanırken birçok püf noktaya dikkat edilmektedir. Çayın kalitesi, yumuşak tadı ve çeşitleri derken neredeyse her konu üzerinde durulmaktadır. Vücutta yer alan mineralleri tamamlamak amacıyla tercih edilen ürünlerden biri olmasının yanı sıra uygun fiyatlar aralıklarına sahiptir. Bununla beraber en çok çay tüketen ülkeler arasında yer alan İrlanda her geçen bu sayıyı arttırmaktadır. Kişi başına tüketilen çay miktarı ise 2,2 kilogramdır.

3. İngiltere

En çok çay tüketen ülkeler 2020 sıralamasında 3. Sıraya sahip olan İngiltere oldukça büyük bir kullanım sağlamaktadır. Çayın birçok çeşidini kullanarak tüketen bu ülke her geçen gün yeni tatlar deneyerek farklı içecekler ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu soylu ailelerinde beş çayı diye tabir ettiği zamanlarda ılık bir şekilde tüketilir. Yanına konulan ufak aperatifler ya da çeşitli lezzetler sayesinde kaliteli zaman dilimleri geçirilmektedir.

4. Rusya

Her milletin tutkusu haline gelen çay birçok çeşidi ile tüketilmektedir. Yasemin, yeşil çay, sütlü çay derken her geçen gün yenileri eklenerek devam eder. Bu çay türlerinin artmasının yanı sıra çay tüketen ülkelerde oldukça fazladır. Bununla beraber en çok çay tüketen ülkeler sıralaması ile zirve isimlerden biri de Rusya’ dır. Kişi başına düşen 1,4 kilogram çay tüketimi ile üst sıralarda yer almaktadır. Çayın çeşitli türlerini kullanan Rusya bu kullanımı her geçen gün arttırmaktadır.

5. Fas

Çay tüketen ülkeler arasında yer alan Fas kişi başına 1,3 kilogram miktar üretmektedir. Bunun yanı sıra Fas’ ta meşhur olan çay türlerinden bir tanesi de nane çayıdır. Bu nane çayı tüketimi ile vitamin eksiliğinizi kolay bir şekilde giderebilir, yüzde oluşan cilt problemlerini önlemektedir. Ağız kokusuna da birebir çözüm olarak görünmesinin yanı sıra en sevilen çay türleri arasında yer almaktadır. İçerdiği zengin mineraller ile beraber grip veya soğuk algınlığını kolay bir şekilde giderilmektedir.

6. Yeni Zelanda

Dünya çay tüketimi 2020 sıralamasında zirve isimlerden biri olan Yeni Zelanda çay kültürü ile de oldukça gelişiliştir. Çayın her türlüsünü oldukça sık tüketen bu ülke diğer zenginlikleri ile popüler isimler arasında yer almaktadır. Yeşil beyaz kırmızı ve daha çok üretilen çeşitleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Budamaya uygun olmasının yanı sıra aromatik yaprakları ile çeşitliliğini arttırmaktadır.

7. Mısır

Çay tüketiminde oldukça önemli ülkeler arasında yer alan Mısır’ da kişi başına ortalama 1,2 kilogram düşmektedir. Neredeyse sudan ucuz uygun fiyatı sayesinde fazlasıyla tüketilir. Fincanda veya kupa dışında uzun bardaklarda servis edilen çay birçok yaş kesimine hitap etmektedir. Mutfak kültürü oldukça gelişmiş olan Mısır’ın çay tüketimime çeşitleri ile sunulmaktadır. Türk çayına benzer usulde demlenen çay ile günün her alanında kahve niyetine tüketilmektedir. Latte veya kahve ile karıştırılan çay oldukça eşsiz tatları da içinde rahatlıkla barındırır.

8. Japonya

Japonya çay kültürü oldukça zenginleşmiş bir gelenek haline gelmiştir. 400 sene öncesine kadar tüketilen besinler arasında yerini alan çay, sadece içmek için değil aynı zamanda sanat içinde büyük katkılar sağlamıştır. Çaya içeceğin yanı sıra sanat gözü ile bakan Japonya, keyif sembolü olarak da göstermektedir. Dünya çay tüketimi 2021 sıralamasında zirveye adım adım yaklaşan bu ülke farklı çeşitleri ile popülerliğini korumaktadır. Bu popülerliği getiren en önemli, unsurlardan bir tanesi de çay seremonisidir. Adım adım ve ince detayların yanı sıra özel çay kâselerinde ikram edilmektedir.

9. Suudi Arabistan

 En çok çay tüketen ülkeler listesi sıralamasında yer alan Suudi Arabistan kendini oldukça geliştirmiştir. Siyah çay tüketimi olan ülkelerin zirve isimlerinden biri olan Suudi Arabistan, demleme yöntemi ile eşsiz lezzetler yakalamaktadır. Yanında servis edilen hurma ile beraber misafirlere ikram edilir. Hurma çoğu zaman ezme şeklinde ya da tane şeklinde çayın yanına konulmaktadır. Dünya çay tüketiminde diğer ülkelere nazaran çay tüketimi 650 gramdır. Bu miktar az gibi görünse de giderek bu miktar artmaktadır.

10. Güney Afrika

Dünyada çay tüketen ülkelerden biri olan Güney Afrika yetiştirme tarzı ve aromaları ile farklılıklar katmaktadır. Kızıl çay olarak bilinen bu tür Afrika’da popüler hale gelmiştir. Kızıl çalı baklagiller soyundan elde edilen bu çay birçok yerde Afrika çayı olarak da bilinir. Son günlerde de oldukça popüler hale gelen bu çay türü, yapımı ile oldukça pratiktir. Yapımı esnasında süt ya da şeker katılarak tadını daha yumuşatabilir, damak zevkinize hitap edecek şekilde tatlandırmanız mümkündür.

YORUM EKLE