Emirates virüs sebebiyle tüm uçuşlarını durduruyor

İlk olarak Çin Halk Cumhuriyet'inin Wuhan kentinde meydana çıkan ve kısa bir sürede hızlı tüm dünyayı etkisi altına alan ve hayatı sanki durma noktasına getiren koronavirüs salgını, havacılık sektörünü de olumsuz etkiliyor

Emirates virüs sebebiyle tüm uçuşlarını durduruyor

Emirates Havayolu; Dubai’de bulunan sanayi yolcu km ölçüsü bakımından dünyanın en büyük 4. hava yolu şirketidir. Emirates Grubu Başkanı olan Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum son dönemlerde aldığı karar ile tüm uçuşları durduğunu açıkladı. Covid-19 salgınının ciddiyetine dikkat çeken Başkan, sınırların kapanmasıyla uçuş hizmetlerini durdurdu.

1985 yılı itibari ile Dubai iniş ve varış olarak günlük 160.000 kişiden fazla yolcu uçuş hizmeti veren şirketin ilk kez uçuşlarını tamamen durdurması üzüntüyle karşılandı. Salgın nedeni ile şirket yöneticileri personel maaşlarından %50 kesinti yapıldı, üst düzey yöneticilerin ise maaşlarından vazgeçtiği söylendi.

Emirates Havaalanı Uçuşları İptal

Uçuşların iptal edildiği hatta geçici olarak durdurulduğu hava yolları arasında bu sefer Dubai Emirates Hava yolları tüm uçuşlarına yönelik durdurma kararı aldı. Covid-19 salgınının tüm dünyayı hızla etkilemesi ve yayılması, pozitif kişilerin virüsten habersiz olarak ülke değiştirmeleri oldu. 14 Günlük karantina süresi ve ilk 5 günde gösterilen belirtiler için oldukça uzun ve hızlı yayılma sağlayan virüs, ne olduğu anlaşılana kadar çoktan ölümler başlamıştı. Virüs merkezi Çin’in Wuhan kenti olan bu salgın bugün dünyada 2.056.055 vaka, 511.019 iyileşen ve 133.572 ölüm sayısına ulaşmıştır.

Uçuşlar ne zaman durdu?

Emirates Hava yolları; salgın nedeni ile 20.03.2020 tarihinden beri uçuşlarını durduğunu açıklamıştı. Hava sahalarının, sınırların kapanması nedeni gösterilerek uçuşlar iptal edildi. Salgının dünya için acil durum alarmı halinde olduğunu ve sınırlar açılana kadar uçuş hizmeti veremeyeceğini belirtti. Emirates Grup Başkanı bu konuyu yakından takip ettiklerini ve gelişmelerin olumlu olması sonucu tekrar hizmete gireceklerini belirtti.

Uçuşlar ne zaman başlayacak?

Uçuşların başlaması, hava sahalarının kullanıma sunulması ve sınır kapılarının açılması tamamen corona virüsünün sürecine bağlı. Her geçen gün daha da fazla kısıtlamaların olması ve ülkeler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılan virüs için, kalıcı çözümler bulunmamış olması, bu süreci uzatacak gibi görünüyor. Ülkelerde hala devam eden vaka sayıları ve ölüm oranları çift hane seyrediyor. Corona virüsü salgınının çıkış noktası olan Wuhan ve Çin Halk Cumhuriyeti genelinde ise virüs kontrol altına alındı ve günlük yaşama dönüldü.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER