Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri Listesi

Köpekler şirinlikleri ve sadakatleri ile dünya üzerinde birçok kişi tarafından sevilmektedir. Köpekler cinslerine ve yetiştikleri bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Dünya üzerinde yer alan bazı köpek çeşitleri oldukça iri ve kalıplı iken bazıları da küçücük ve daha da sevimlidir. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz dünyanın en küçük köpek cinsleri listesi…

Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri Listesi

1) Chihuahua

Dünyanın en küçük köpek cinsi olma unvanını elinde bulunduran köpek olarak listemizin ilk sırasında Chihuahua yer almaktadır. Meksika kökenli bir köpek olan Chihuahua köpekleri maksimum olarak 40 santimetre olmaktadır. Ağırlık olarak da minik bir görünüme sahip olan köpeklerin kiloları en fazla 5 kiloya ulaşmaktadır. Karakterleri gereği de yalnızca bir kişiye bağlanan bu köpekler insanları hem çok severler hem de çok fazla kıskanırlar.

2) Yorkshire Terrier

Yorkie olarak bilinen bu köpeklerin pamuk kadar yumuşak tüyleri ve ipeksi dokusu ile ülkemizde en çok tercih edilen köpekler arasında olduğunu belirtmekte fayda var. Terrierler 17,5 santimetre olan yükseklikleri ve 3,2 kiloya kadar ulaşabilen ağırlıkları ile minik bir görünüme sahip olan bir diğer köpek cinsidir. En küçük köpek cinsleri listesinde ikinci sırada yer alan Yorkie masum duruşları ve sadakatleri ile çok fazla tercih görmektedir.

3) Pomeranian

Sahiplerine oldukça fazla bağlı olan bu köpekler son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla tercih edilir hâle gelmiştir. Kimileri tarafından küçük bir ayıcığa kimileri tarafından ise minik bir tilkiye benzetilmektedir. 30 santimetreye ulaşan yükseklikleri ve 3 kiloya kadar çıkabilen kiloları ile oldukça sempatik bir görünüme sahip olan Pomerianianlar eğlenceli bir yapıya sahiptir ve enerjileri asla düşmez.

4) Oyuncak Kaniş (Toy Poddle)

Köpek cinsleri arasında en küçükler arasında yer alan bir diğer köpek cinsi ise Oyuncak Kaniş olarak dikkat çekmektedir. Standart, minyatür ve oyuncak olmak üzere üç farklı boyutu vardır. Oldukça sempatik ve tatlı bir görünüme sahip olan Toy Poddle 4 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Kilosuna göre diğer cinslere kıyasla biraz daha kısa bir boya sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. 25 santimetre yüksekliği ile birçok kişinin beğendiği kanişler en zeki köpek cinslerinden birisi olması itibariyle de ülkemizde oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Dünyanın en küçük köpeği sıralamasında kendisine 4.sıradan yer bulmaktadır.    

5) Papillon

Kelebek anlamına gelen ismiyle ve 25 santimetreye kadar çıkabilen boyu ile evcil köpek cinsleri arasında en küçüklerden birisi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. 4,5 kiloya kadar yükselebildiği gibi diğer köpek cinsleri arasındakilere göre daha paytak yürüyüşü ile en sevimli köpekler arasında değerlendirilmektedir. Aşırı fazla şekilde enerjik olmaları ve sempatik davranışları ile iğlileri üzerlerine toplamaktadırlar. 700 yıllık geçmişleri ile en eski köpek ırkları arasında yer almaktadır. Oyun oynamak Papillionlar için vazgeçilmez bir tutkudur.

6) Pug

Milattan önce 400lü yıllarda ortaya çıktığı tahmin edilen Pug köpek cinsleri tarihin en eski köpek cinsleri arasında yer aldığını kanıtlar niteliktedir. Her geçen gün dünyada daha da popüler bir hale gelmesiyle insanlarla bağları daha da güçlenmektedir. 32 santimetre olan yükseklikleri ve 4 – 6 kilo arasında değişen aralıkları ile tatlı bir görünüme sahiptirler. Çocuklarla ve diğer köpeklerle çok daha iyi ilişkiler kurabildiği için sempatik hareketleri ile dikkat çekmektedir.

7) Shin Tzu

Küçük beyaz köpek cinsleri arasında yer alan Shin Tzu, ipeksi tüyleri ile görenleri adeta büyülemektedir. 28 santimetrelik boyu ve 4 – 7 kilogram aralığında değişen ağırlıkları ile listemizde kendisine 7.sırada yer bulmaktadır. Yumuşak huylu ve sakin olduğu bilinen Shin Tzu köpek cinsinin bazılarının oldukça inatçı oldukları bilinmektedir.

8) Bichon Frise

Köpek cinsleri arasında küçüklüğü ile dikkat çeken bir diğer köpek ise Bichon Frise olmuştur. Ortalama olarak 28 santimetrelik bir yüksekliğe sahip olan köpek duruşlarındaki asalet ve sempatiklik sayesinde birçok insan tarafından sıkça tercih edilmektedir. Son derece neşeli, arkadaş canlısı, enerjik ve sadık olan Bichon Frise yaklaşık olarak 5 – 9 kilo aralığında değişiklik göstermektedir.

9) Minyatür Pinscher

İsminin hakkını vererek oldukça küçük bir görünüme sahip olan Minyatür Pischer ya da kısa adıyla Pischer genel olarak kucak köpeği olarak adlandırılmaktadır. Dişilere ve erkeklere göre yükseklikleri, ağırlıkları değişse de genel olarak oldukça küçük bir görünüme sahiptir. Erkeklerde 30- 35 santimetre olan yükseklikleri dişilerde ise 25- 28 santimetre arasında değişmektedir. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alan Pischer ağırlık olarak ise ortalama 4 – 4,5 kilodur. Eğitildiklerinde oldukça zeki oldukların görülen Pischerlar eğitilmedikleri ve sosyalleşmedikleri takdirde agresif bir hal almaktadırlar.

10) Fransız Bulldog

En küçük köpek cinsleri listesinin son sırasında ise neredeyse herkes tarafından bilinen Fransız Bulldog yer almaktadır. Sürekli dışarıda olan dili ile çok sempatik ve tatlı görünen köpek yaklaşık olarak 30 santimetre yüksekliğe ve 13 kiloya sahiptir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Niğde
Deniz Niğde - 3 hafta Önce

Bence çok güzel olmuş ben en çok POMERİANI beyendim çünkü çok sevimliler.