Dünyadaki En Tehlikeli Böcekler

Böcek türleri denilince akla en bilindik isimler gelmektedir. Ancak canlılar âleminde böcek türleri oldukça geniş bir yer kaplar. Bizde sizler için tehlikeli böcekler hakkına geniş bir araştırma yaptık. En geniş özellikleri ile Dünyadaki En Tehlikeli Böcekler Listemiz…

Dünyadaki En Tehlikeli Böcekler

1. Tekerlek Böceği

Böcek türleri arasında en tehlikeli türlerden bir tanesidir. Suikastçı böcek olarak da anılan bu hayvan türü, yetişkin dönemlerinde oldukça uzayabilmektedir. Yetişkin dönemlerinde 35 milimetreye kadar uzayan bu böcek çeşidi, Kuzey Amerika’ da yaşayan karasal canlılardan bir tanesidir. Hem yaşadığı bölgede hem de dünya çapında listeye adını kolaylıkla yazdırmaktadır. Tekerlek şeklini andıran yapısı ile Japon böceklerini, Lahana kurdu ve daha benzeri birçok canlıyı avlamaktadırlar. Yumuşak dokuyu rahatça delebilmek adına gagaları yardımı ile tükürük sıvılarını enjekte etmektedirler. Bu böcek türü gün ışığını fazlasıyla sever. Fakat yapay ışıkla aydınlatılana bir ortamda hemen hırçınlaşabilir, saldırı pozisyonlarını alabilmektedirler. Çok utangaç bir yapıya sahiptirler. Diğer düşmanlarından saklanmak adına kendini kamufle etme konusunda oldukça profesyonellerdir. Tekerlek böceklerinin yaşam alanları arasında ayçiçekleri, pamuk, çekirge ağaçlarının gövdeleri yer alır.

2. Arı Katili

Dünyadaki en tehlikeli böcekler listesinde zirve isimler arasında yer alan bu böcek türü oldukça popülerdir. Beslenmeleri daha çok karınca ve arılar üzerinde olmaktadır. daha çok Kuzey Amerika bölgesinde yaşayan bu türün kabuk yapısı oldukça serttir. Bunun yanı sıra arılar, tozlaşan böcek türleri, karıncalar gibi birçok hayvanı avlayarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Arı Katili olarak adlandırılan bu türler, koyu renk tonlarına sahiptirler. Karın kısımlarında ise sarı veya kırmızı tonlarında lekeler yer almaktadır. Bu lekelerin boyutları ise oldukça büyüktür. Hakkında her ne kadar çok bilgi bulunmasa da yaşadıkları alanda tehlikeli denebilecek türler arasında yer alır. En tehlikeli böcekler listesinde yer alan bu türün ön kaval kemiği avı daha kolay yakalamak adına reçine denilen yapışkan bir sıvı ile kaplıdır.

3. Dikenli Katil Böcek

Yapılan araştırmalar doğrultusunda dünyanın en tehlikeli böcekleri listesinde en üst sıralarda yer alan bu tür, Kuzey Meksika Bölgesinde görülmektedir. Çoğu zaman otlak alanlarda, bahçelerde veya tarla gibi yaşam alanlarında yer almaktadır. Bunun yanı sıra çiçeklerin en alt kök kısmına yakın, ekinlerin arasında da yaşamaktadır. Daha çok ılıman alanları seven bu tür, savana veya otlak iklim özelliklerini taşıyan ülkelerde görülür. Dikenli katil böcek üç bölümden oluşmaktadır. Kısa gaga yapısını desteklemesi açısından ince uzun yapıda bir kafası vardır. Çoğu zaman iki renkli olurlar. Koku alma özellikleri sayesinde avlarınım kolayca bulabilirler. Yaprak bitkileri tırtıl ve daha benzeri besinler ile yaşamlarını devam ettirirler. Tehlikeli böcek türü olarak bilinen bu hayvan, yaşadığı bölgede fazlasıyla tedirginlik yaratmaktadır.

4. Afrika Katil Böceği

Boyutları 10 ile 40 milimetre arasında yer alan bu tür daha çok Afrika kökenli olarak bilinmektedir. En zehirli yıllarından bile 10 katı zehir bulunduran bu böcek türü oldukça yırtıcı hayvanlardan bir tanesidir. Daha çok çiğnemek yerine diğer bitkileri kolayca emebilmek adına iğne tasarımına benzer bir yapısı mevcuttur. Bunun yanı sıra tehlikeli böcekle arasında yer alan bu canlı türü, avını delebilmek adına önce bir sıvı enjekte etmektedir. Hamam böcekleri, cırcır ve daha benzeri birçok canlıyı kolayca avlayabilmektedir. Yaşadığı yerin yanı sıra bulunduğu çevrede de avlarının pek fazla bir şansı yoktur. Birçok yaygın isimleri mevcuttur. Beyaz gözlü Afrika katil böceği, ikiz benekli Afrika böceği bu isimlere kolayca örnek verilebilmektedir.

5. Siyah Korsan Böceği

Dünyada birçok canlı çeşidi mevcuttur. Yaşadıkları yerler, özellikleri avlanış biçimleri derken bir hayli seçenekte artmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en tehlikeli böcekler kategorisinde yer alan Siyah Korsan Böceği oldukça sert bir yapıya sahiptir. Dış görünüşünden herhangi bir tedirginlik uyandırmasa da avlarını avlama konusunda oldukça fazla yeteneklidirler. İki anteni siyah kabuğu bulunan uzun bacakları sayesinde avına kolayca yaklaşmaktadır. Bununla beraber Orta Amerika, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Güney Amerika da fazlasıyla görülmektedir. Tek renk olarak bilinir ve ailede yer alan türlerinin bir sonraki neslidir. En tehlikeli böcekler listesinin zirve isimlerinden biri olan bu tür bacakları ve antenleri sayesine avlarının yerini tespit edebilmektedirler. Beslendikleri türler eğişse de kendine büyük hayvanlardan rahatlıkla kaçabilir, kamufle özelliğine bürünme özelliğine sahiptirler.

6. Maskeli Avcı

Tehlikeli böcek türlerinden biri olan Maskeli Avcı, koyu kahverengi bir yapıya sahiptir. Uzunlukları 17 ile 22 milimetre arasında değişkenlik göstermesinin yanı sıra kısa üç parçalı gövdeden oluşmaktadır. Üç parçalı gaga ile beraber kısa antenleri de mevcuttur. Karın yapıları geniştir ve yan kısımlarını ortaya çıkarmak adına kanatlarının diğer yanlarına kadar uzanır. Maskeli Avcı türlerinin nimfleri yetişkinlere oldukça benzerdir. Fakat üzerinde yer alan dökümlü tabakadan dolayı gri veyahut açık renklere bürünürler. Nimfler antenlerine kadar yapışkan bir madde içerisine girmektedirler. Arı sokmasına benzer bir ısırıkla ile bilinen bu tür, ısırdığı noktaya yaklaşık bir hafta şişliği neden olmaktadır. Birçok çeşidi bulunan eklembacaklılarla beslendikleri için böcek istilasına uğramış evlerde yer almaktadır. Çoğu zaman yatak böcek istilasını önlemek ya da daha kolu bitirmek amacıyla uygulanan yöntemlerden birisi haline gelir.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 20:28
YORUM EKLE