Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Çocuklarının ileriki yaşamlarında topluma faydalı ve değerli birer birey olmalarını isteyen anne-babalar, bunun yolunun okumaktan geçtiğini bilirler.

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Ebeveynlerin çocukları için en çok istedikleri şeylerden birisi ”okuma alışkanlığı” kazanmalarıdır. Çocuklarının ileriki yaşamlarında topluma faydalı ve değerli birer birey olmalarını isteyen anne-babalar, bunun yolunun okumaktan geçtiğini bilirler. Ancak çocukların; okuma alışkanlığı başta olmak üzere diğer hiçbir alışkanlığı tek başına edinmeleri kolay değildir. Çocuklar herhangibir alışkanlığı davranışa dönüştürmek için öncelikli olarak bir rol modele ihtiyaç duyarlar.

Araştırmaların gösterdiği; günde en az 20 dakika kitap okuyan çocukların daha başarılı olduğu yönünde. Burada ”başarı” olarak bahsedilen kavram; okulda alınan notlardan ziyade kendi kendine öğrenebilme becerisi geliştirebilen ve bireysel zaman geçirebilen çocuklar olmaları.

Aileler neler yapmalı?

Peki çocuklarına bu konuda destek ve öncü olmak isteyen aileler neler yapmalı? Onları sıkılmadan kitabın başında nasıl tutmalı? Özellikle internet, tablet, video ve sosyal medya gibi sayısız uyaran sebebiyle odaklanma sorunu yaşayan çocuklara nasıl yardımcı olmak gerekir? Onların bu karmaşık zihinlerini nasıl sakinleştirebiliriz?

Öncelikle çocukların taklit yolu ile öğrenme şekillerini hafife almamak gerekir. Çocuklar ilk 6 yaşına kadar ne ezberleyerek ne de çalışarak öğrenir. Hatta ezber ve çalışma metodlarını ilkokulda geliştirirler. Asıl ve ilk olarak öğrendikleri şey; kendi ebeveynlerinin karakterleri ve onların davranış şekilleridir. Çocuklar, anne-babalarının duygularını, tepkilerini doğal yoldan gözlem yaparak öğrenir ve taklit ederler.

Kitap okumayı eğlenceli hale getirmek

Öncelikli olarak ailelerin okuması ve okuma eyleminden keyif alması gerekmektedir. Bu sayede çocukların zihinlerinde ”kitap okumak keyiflidir” bilgisi oluşmaya başlar. Kısacası onlar için rol model olunması gerekmektedir.

Eğer kendileri de kitap okumayı eğlenceli bulur ve yeni bir bilgi öğrenmekten haz duymayı deneyimlerler ise bu onlar için bir rutin ve alışkanlık haline gelir. En önemlisi bilmediklerini kabul eder ve araştırmak için içsel motivasyon bulabilirler.

Geniş kütüphanesi olan bir evde yaşamak işleri kolaylaştırabilir. Kütüphanenizde alternatif birçok kitap bulunursa çocuğunuzun vizyonu gelişir, bakış açısı derinleşir. Birlikte kitap alışveri yapmak da eğlenceli bir aktivite olabilir. Böylece çocuğunuz kendi kitap zevkini geliştirir ve özgüven kazanır.

Çocuğunuzla sohbet ederken; yazarlar ve kitaplardan alıntılar yaparsanız onların zaten çok taze olan meraklarını güdülemiş olursunuz. Böylece kendiliğinden ve içsel bir motivasyon ile okumaya yönelirler.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER