Çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları

Anne veya baba olarak çocuğa yeterli zaman ayrılması, ayrılacak sürenin belirlenmesi herkesin aklını karıştıran sorunlardan biridir.

Çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları

Anne veya baba olarak çocuğa yeterli zaman ayrılması, ayrılacak sürenin belirlenmesi herkesin aklını karıştıran sorunlardan biridir. Anne ve baba olarak çocuğunuza ayıracağınız vakit konusunda yetersiz kaldığınızı, birlikte geçirilen vakitlerinizde kaliteli zaman geçiremediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Çocuğunuzla vakit geçirmekten ziyade verimli vakit geçirmek daha önemlidir. Peki çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları nelerdir? Sizde bu sorunu çözemiyorsanız birkaç öneriyi gözden geçirmeniz size fayda sağlayacaktır.

Çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları nelerdir?

Özellikle çalışan anne ve babalar çocuklarına zaman ayırabilme konusunda sıkıntı çekebilmektedirler. Ancak bu verimli zaman geçirmenize engel olamaz. Doğru birkaç yöntemle sizde çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelin sizlerle bu konuda fayda sağlayacak bilgilere bir bakalım.

Etkinlikleri önceden belirleyin

Çocukla geçirilecek zaman önceden belirlenmiş olur ise karşılıklı iki tarafında keyif alacağı aktiviteler oluşturmaya özen gösterin. Sınırlı zamanda yapılacak olan bir aktiviteyi seçmek yerine önceden planı yapılmış, özenli seçilmiş bir aktiviteyi yapmayı tercih edin. Bu şekilde iki tarafta etkinliklerden çok keyif alacaktır.

Birlikte yapın

Çocuklar genelde ona alınan araba, bebek gibi oyuncaklardan kısa bir süre sonra sıkılmaya başlarlar. İlgileri biter ve tatmin olurlar. Ancak alınan oyuncak ile birlikte oyuna ebeveynde katılırsa bu süre uzayacak ve daha keyifli bir hal alacaktır. Çünkü çocuk için önemli olan oyuncak değil sizinle geçirebildiği vakittir. Bu çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yolları içerisinden biridir.

Ritüelleri sıkıntı haline dönüştürmeyin

Çocuğunuzla geçireceğiniz zaman için plan yapabilir veya akışına bırakabilirsiniz. Bu bir seçimdir. Ancak en azından haftada belirli günleri ‘özel gün’ olarak ayırmak çocuğunuzu mutlu edeceği gibi aynı zamanda özelde hissettirecektir. Bu aile içerisinde ilişkilerin kuvvetlenmesine de fayda sağlayacaktır.

Fırsatları yakalayın

Gün içerisinde çocuğunuza istenilen zamanı yaratamasanız bile, küçük fırsatları kullanılır hale getirebilirsiniz. Örneğin, mutfak alışverişi yapmanız gerekiyorsa eve uğrayıp çocuğunuzu da buna dahil edebilirsiniz veya kendinize kahve yaptığınız esnada ona da bir içecek hazırlayıp birlikte vakit geçirebilirsiniz.

İç sesinizi dinleyin

Çocuğunuzla etkili vakit geçirmek aile içi bağları derinleştirip kuvvetlendirir. Aile içerisindeki bireylerin birbirini daha iyi şekilde anlamasına olanak sağlar. Bu paylaşımların süresini ve içeriğini yalnızca siz belirleyebilirsiniz. Önemli olan çocuğa alınan pahalı hediyeler veya oyun parkları değil onunla birlikte ne kadar özel ve değerli hissettiğini anımsatacak vakitler yaratmaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER