Çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler

Çocuğun kendi yatağına alışması ve uyku eğitimi için neler yapabiliriz? İşte çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler

Çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler

Çocuklarda 2-3 yaş aralığında uykuya geçme şekillerinde problemler ortaya çıkabilir. Ancak bu çocuğunuz için oldukça doğal bir süreçtir. Peki çocuğun kendi yatağına alışması ve uyku eğitimi için neler yapabiliriz? İşte çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler…

Çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler nelerdir?

Çocuklar belirli yaşlarda ve dönemlerde uykuya geçiş esnasında sorun yaşayabilirler. Böyle durumlarda panik yapmamalı ve doğal bir süreçte olduğunu unutmamalıyız. Gelin sizlerle çocuğun kolayca uyumasını sağlayacak öneriler için bir bakalım…

  • Uyku düzenini her gece aynı saatte olacak şekilde ayarlamaya çalışın. Bu şekilde çocuğunuzun uyku düzeni ve bedenini bu saate alıştırabilirsiniz.
  • Çocuğun uykuya geçişte bir rutini olsun. Örneğin; diş fırçalama, tuvaleti kullanma, pijamalarını giymesi gibi… Bunları her gece uygulamaya önem verin.
  • Uyku sohbetleri yaratın. Çocuğunuzun gün içerisinde neler yaptığına değinebilirsiniz. En mutlu veya mutsuz geçen anını sorabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz ile etkili iletişim de kurabilirsiniz.
  • Odadaki oyuncaklarına dikkat edin. Çocuğunuzun kendi boyutlarında ve onda korku hissiyatı yaratmayacak oyuncakları olmasını özen gösterin. Uyku esnasında bunları bir süreliğini ortadan kaldırın.
  • Sizde uyuyacakmış gibi davranın. Anne ve babası hala ayakta olup uyumayacak olan bir çocuk da yatmak istemez. Bu nedenle çocuğunuzun uyku vakti geldiğinde evdeki ışıkları kapatabilir, uyuyacakmış hissiyatı vermek için pijamalarınızı giyebilirsiniz.
  • Uyku düzeninde belli başlı sınırlar olsun. Doğumdan itibaren çocuğunuzu sallayarak uyutmak, pusette veya televizyon karşısında uyumak gibi alışkanlıklar kazanmasına izin vermeyin.
  • Tensel temastan kaçının. Örneğin; çocuğunuz uyurken onun saçıyla oynamak veya elini tutmak gibi… Bu çocuğunuzun sık sık geri uyanmasına sebep olabilir.
  • Uyku vakti için oyunlarınızı önceden belirleyin. Uyku vakti gelirken daha sakin oyunları oynatmayı tercih edin. Uyku vakti geldiğinde oynaması yarım kalan oyunlar çocuğunuzun uyumasını etkileyecektir. Aynı zamanda çok fazla hareketli bir oyun oynadığınızda aile bireyleriyle oynamaktan keyif alan çocuk uyumaya gitme konusunda zorluk yaşayabilir.
  • Anne-baba olarak tutarlı ve kararlı olmalısınız. Uyku vakti geldiğinde çocuğa bir aile bireyi ‘uyku vakti geldi’ dediğinde diğeri ‘aman canım uyumasın’ dediğinde bu durum çocuğun uyumamak için ısrarcı olmasına sebep olabilir.
  • Gün içerisinde sizlerle kaliteli zaman geçirmesine özen gösterin. Sizlerden tam olarak istediği ilgiyi alamayan çocuk, uykuyu bir zaman kaybı şeklinde görebilir. Ve onunla daha çok ilgilenmeniz için uyumamayı tercih edebilir.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER