Çin'de bu kez hantavirüs adında bir salgın ortaya çıktı

Bütün dünya yeni tip corona virüsü ile başa çıkmaya çalışırken yine Çin’de yeni bir virüs vakası daha ortaya çıktı .

Çin'de bu kez hantavirüs adında bir salgın ortaya çıktı

Tüm dünya yeni tip corona virüsü ile mücadele ederken Çin’de yeni bir virüs olayı daha meydana geldi. Bu kez de bir kişi kemirgenler yolu ile insanlara bulaşabilen ve adı hantavirüs olan bir virüs sebebiyle yaşamını yitirdi. İlk önce Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsü vakası hızla bütün dünyayı etkilemişti. Ülkeler corona virüsü ile mücadele etmeye çalışırken yine Çin’de yeni bir virüs keşfedildi. Dünya Sağlık Örgütü bu virüsün de pandemi olduğunu belirtti. Çin’in devlet görevlileri, ülkelerinde yaşanan durumun normale dönmeye başladığını duyurmuşlardı ancak şimdi yaşanan bir gelişme , Çin’in yeni bir virüs salgını ile karşı karşıya olabileceği durumunu akıllara getirdi. Yeni tip corona virüsü ile ilgili yapılan çalışmalar, bu virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini ve çok yüksek bulaşılıkları olduğunu ortaya koymuştu. Hantavirüs olarak isimlendirilen virüs türü yalnızca kemirgenlerden insanlara bulaşıyor ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Peki bu virüsün ortaya çıkışı nasıl oldu?

Çin’in yayın organlarından Global Times, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, Yunan eyaletinde bulunan bir adamın otobüs seyahati esnasında hayatını kaybettiğini yazdı. Bu ölüm ile ilgili yapılan araştırmalar, söz konusu kişinin hantavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini ortaya çıkardı. Yetkililer, aynı otobüste bulunan 32 kişiye daha hantavirüs ile ilgili test yapıldığını ve karantinaya alındığını açıkladılar.

Hantavirüs nedir, bulaşıcı mıdır ?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yaptıkları açıklamaya göre hantavirüsler, kemirgenler tarafından taşınan ve insana bulaştırılan; insanlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir virüs çeşidi olarak bekleniyor. Hava yolu ile bulaşmayan hantavirüs; kemirgenlerin dışkıları aracılığıyla bulaşabiliyor.

Hantavirüs hangi hastalıklara yol açıyor?

Bilim insanları, hantavirüsün sebep olduğu iki hastalık tespit ettiler. Bu hastalıklardan bir tanesi “pulmoner sendromu” olarak geçiyor diğeri ise “böbrek sendromlu hemorajik ateş” olarak adlandırılıyor. Pulmoner sendromunun bilinen belirtileri arasında baş ağırısı, dönmesi, titreme, yorgunluk, karın ağrısı, kas ağrıları, ateş bulunuyor. Öksürük ve nefes darlığına da sebep olan hastalık, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre %38 öldürücülük oranına sahip. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan açıklamaya göre bu virüsle mücadele edebilmek için kemirgen sayılarının kontrol altında tutulması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER