Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), çalışan bireylerin yaşamlarını emekli olduktan sonra da rahat geçirmelerini amaç edinen bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), çalışan bireylerin yaşamlarını emekli olduktan sonra da rahat geçirmelerini amaç edinen bir sistemdir. Bu sistem ile çalışarak belli bir yaşa gelen birey, farklı ödeme planları ile verdiği emeklerin karşılığını emekli olduktan sonra rahatça alabiliyor.

Yeni Yürürlükte Sisteme Katılım Zorunlu mu?

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan bireysel emeklilik sistemine katılım kamuda ve özel iş yerlerinde çalışan bireyle için zorunlu olacak. Kriterlere uygun her bireyi otomatik atayacak olan sistem milyonlarca kişiyi rahat bir emekliliğe kavuşturacak. Sistemin zorunlu olmasıyla daha önceki katılım oranına göre 3 kat daha fazla katılımcıya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Bireysel emeklilik sistemi gelirinize ve birikiminize göre şekillenir. Farklı ödeme planları ile her duruma göre şekil alabilen bu sisteme devlet %25 katkı payı sağlıyor. Devletin bu katkısı ile hesabınıza yatırdığınız 100 lira, size 125 lira olarak yansıyor. Bankaların sizler için uyguladığı farklı seçenekler ile de paranızın değeri katlanıyor.

Kamuda ve özel iş yerlerinde çalışan bireyler için zorunlu hale gelen bireysel emeklilik sisteminde %25 devlet katkısı devam ederken çalışanların maaş kesintileri %3 oranında olacak. Çalışanlara %25 oranında uygulanan devlet katkısı, emekli olduktan sonraki geri ödemelerde bireylerin birikimlerinin %5’i oranında uygulanacak.

Bu Sisteme Kimler Katılabilir?

18 yaşını dolduran 45 yaşını geçmemiş her birey bu sisteme katılıp rahat bir emeklilik için şimdiden tasarrufa başlayabilir. Meslek ayrımı yapmayan bu sistem öğrenciden işçiye, işçiden memura herkese rahat bir emekliliğin kapılarını açıyor.

Bireysel Emekliliğin Avantajları Nelerdir?

Bu sistem ile geleceğe yönelik yatırım yapmanız kolaylaşırken, devletin ve bankaların size özel katkılarıyla paranız değerleniyor. %25 devlet katkısı ile emekliliğinizi çok daha rahat geçirmenize olanak sağlıyor. Bankaların bütçeye uygun ödeme planları ile bireye yardımcı olurken, bireysel emeklilik sistemi, ödemeye ara vermeniz halinde istediğiniz zaman ödemelere devam edebileceğinizin garantisini veriyor. Yapılan günlük işlemler ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) aracılığı ile elektronik ortamda sizlere kolayca aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 00:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER