Batı Karadeniz'de "Zehir" Alarmı

Tonlarca siyanür toprağa karıştığından dolayı toprak aşırı derecede kirleniyor. Kurşun, arsenik gibi ağır maddeler de toprağa karışmak zorunda kalıyor.

Batı Karadeniz'de "Zehir" Alarmı

Karadeniz'de kurulan ve siyanür madenciliği yapılmasında kullanılan fabrikaların yakınlardaki toprak ve dereleri ne kadar etkilediği ile alakalı yeni araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Yapılan testlerin sonuçlarında ortalama olarak belirlenen ve raporlanan zararın çok üzerinde bir durumun söz konusu olduğu da ortaya çıktı. Ordu ilinin Fatsa- Ünye arasında bulunan havza kapsamında yapılan siyanür madenciliği için halk tarafından vahşi madencilik yakıştırması da yapılıyor.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamalarda uzun zamandır yapılan madenciliğin çevreye fazlasıyla zarar verdiği ve bu durumun 5 yıldır devam ettiği de açıklandı. Raporlar ile aktarılan durumun bahsedilen zararın çok üzerinde olduğu da ortaya kondu. Vahşi madencilik adı verilen bu işlemin doğanın dengesini bozduğu ve fındık bahçelerini de yok ettiği şeklinde açıklamalar devam etti. Su kaynaklarının ise zehirlendiği bilgisi eklendi.

Ölümcül Sonuçları Olabilir

Yayınlanan rapor dahilinde olası sonuçlardan da bahsedildi. Buna göre tonlarca siyanür toprağa karıştığından dolayı toprak aşırı derecede kirleniyor. Ek olarak kurşun, arsenik gibi ağır maddeler de toprağa karışmak zorunda kalıyor. Yapılan testler sonucunda olması gereken atıkların ortalama 5 veya 7 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Maden Alanının Genişlemesi

Maden aranan alanın genişletilmesi ve daha fazla alanda altın aranması sonucunda 15 yıl kadar daha faaliyette olması beklenen fabrikanın tehlikeyi daha da büyük bir hale getirdiği belirtiliyor. Ordu ve Fatsa oldukça fazla fındık üretim bölgesi olduğundan dolayı halk alınan malın kalitesi ve miktarında azalma olmasından endişelenmeye başladı. Bunun için alınacak önlemlerin ve yapılacak testlerin daha da artırılması gerektiğini düşünüyorlar.

Toplulukların Tepkisi

Bu konuda çevre topluluklarının ve gönüllülerinin de birbirinden farklı raporları bulunuyor. Bu raporlara bakılarak adım atılması ve gereken önlemlerin alınması talep ediliyor. Önlem alınmaması durumunda bahsedilen sonuçların katlanarak daha da kötü sonuçlara neden olacağı konusunda da fikirleri bulunan bu raporların değerlendirilmesi öneriliyor. Fındık üretiminden elde edilen gelirin oldukça fazla olmasından dolayı bunun göz önüne alınması da öneriliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER