Arızalı aracın değişimi yapılmayınca bu protesto yöntemini buldu

Aracı sürekli fren arızası veriyordu. Bu durumu firmaya ileten kişi, değişim talebine olumsuz yanıt alınca aracında arızanın resmini afişler ile sergiledi.

Arızalı aracın değişimi yapılmayınca bu protesto yöntemini buldu

Sivas’ ta bir halı yıkama firması işleten 47 yaşındaki İlyas Demir adındaki vatandaş, 2 yıl önce 120 bin TL değerinde bir araç satın aldı. Ancak iddiasına göre araç sürekli fren arızası veriyordu. Bu durumu yetkili firmaya ileten Demir, değişim talep etti. Ancak olumsuz yanıt alması üzerine firmayı protesto etmek amacıyla aracın her yerine arızanın resmini afişler ile sergiledi.

Değişim talep etti

Sivas’ ta bulunan 4 Eylül sanayi sitesinde 17 yıldır halı yıkama işi yapan İlyas Demir, Aralık 2018 tarihinde iş yeri için bir araç satın aldı. Panelvan tipi bir minibüs olan araç, iddia edilene göre 5 ay sonrasında sürekli arıza vermeye ve çalışmamaya başladı. Bu arıza için sürekli servise götürülen araçta hiçbir değişiklik olmayınca İlyas Demir, yetkili firmadan değişim talep etti. 3 yıl sınırsız kilometre garantisi bulunan araç için firmanın genel merkezine yazılan rapor olumsuz karşılandı. Ardından gerekli olan düzeltmenin yapıldığı firma tarafından belirtilerek İlyas Demir’in talebi kabul olmadı ve geri gönderildi.

Araca uyarı yazıları astı

Fren sistemi arızalı olan bu araca bir süre daha binmeye devam eden Demir, güvenliği için aracı kullanmayı bıraktı. Kaza riski çok fazla olan aracın üzerine bir uyarı yazısı yazdırdı. Yazıda 2018 yılında sıfır olarak alınan aracın arızasının giderilmediğini ve freni tutmayan araca binmek zorunda kaldığını yazan Demir, araç alacakların daha dikkatli olması gerektiğin belirtti.

Mağdur oldu

Ayrıca tüketici hakem heyetine başvuran vatandaş, kullanmadığı aracı iş yerinin önünde uyarı amaçlı bekletmektedir. İlyas Demir ise konuşmasında 2018 yılında Sivas’ taki bir bayiden bu aracı aldığını ancak 5 ay sonra arıza ortaya çıktığını belirtti. Kronik bir arıza olarak nitelendirilen sorunun servi tarafından bir türlü yapılamadığını ve değişim talep ettiğini söyledi. Firma ise ilk önce olumlu davranıp sonrasında yardımcı olmadı. Demir ise sürekli arızaya giden bu araç yüzünden iş kaybı yaşadığını açıkladı.

Aracın üzerindeki afişlerle alıcı olacak kişilere uyarıda bulunan vatandaş, birçok insanın aracı ile resim çektirdiğini ve bu firmadan araç almayı düşünenlerin ise vazgeçtiklerini belirtti. Araç ise şuan kullanılmıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 00:10
YORUM EKLE