20 Yıldır Ekilmeyen Topraklar Yeniden Ekiliyor

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde 7 bin dönümlük araziye aspir bitkisi ekilmeye başlandı.

20 Yıldır Ekilmeyen Topraklar Yeniden Ekiliyor

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde 7 bin dönümlük araziye aspir bitkisi ekilmeye başlandı. Bu arazilerin 4 bin 500 dönümü 20 yıldır ekilmeyen topraklardan oluşuyor.

İlçede 2014 yılında deneme ekimleri yapılmıştı. Belediye Başkanlığı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün de desteklediği projeyle, yalancı safran olarak da bilinen aspir bitkisi 7 bin dönüm araziye ekiliyor. Bu projeden 5 milyon liralık gelir elde edilmesi bekleniyor.

Gümüşhane’nin Yeni Tarımsal Ürünü

Gümüşhane’de son yıllarda karabuğday, lavanta, nohut ve kuru fasulye üretimi yapılıyor. Tek yıllık, kırmızı, sarı, turuncu ve beyaz çiçekleri olan iyi aspir bitkisi de Gümüşhane’nin yeni tarımsal ürünü olacak. Aspir; ortalama yüzde 30-50 yağ oranına sahip ve kurağa dayanıklı bir yağ bitkisidir.

Kırsalda yaşayan insanların gelirine katkı sağlamak ve boş tarım alanlarını üretim ve ekonomiye kazandırmak amaçlanıyor. Şiran ilçesinde toplam 10 köyde 75 çiftçiyle gerçekleştirilen ekim işleri, Evren köyünde 20 yıldır ekilmeyen 2 bin dönüm arazide traktörlerle gerçekleştirildi.

 

Bölgeye Uygun Olduğu İçin Aspir Bitkisi Tercih Edildi

20 yıldır ekilmeyen 2 bin dönüm arazinin ekilmesi sırasında çiftçilerin yanında olan Belediye Başkanı Mutlu Özel, ” Şiran Belediyesi olarak bölgemizde tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliğini geliştirmek ve buna öncülük etmek istiyoruz.

Bölgenin en büyük firmalarından birisi olan Ordu’daki firma ile görüştük. Görüşmede önümüze aspir bitkisi çıktı. Burada daha önceki dönemlerde başarılı olmuş ve bölgemize uygun bir bitki olması sebebiyle bunu tercih ettik. Gerekli araştırmaların yapılmasıyla iş şekillendikten sonra 64 çiftçiyle ekim ayında bu işe başladık” dedi.

Özel, sürekli bir değişim içerisinde olan dünyada, geleceğin en güçlü silahının gıda olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Tarımın sadece mısır, buğday ve arpa gibi ürünlerle olmadığını ifade eden Özel, bu projeyle çiftçilerin gelir seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Çiftçimize Güveniyoruz”

Görüştükleri firma, tohum ve gübre desteği sağlarken Şiran Belediyesi de yakıt desteğiyle çiftçilerin yanında oluyor. Çiftçilerin maddi durumunu iyi olmadığını söyleyen Özel, hem belediyenin hem firmanın desteğiyle çiftçiye sadece tarlada ekim yapmak kaldığını söyledi. Özel, “Başarılı olacağımıza inanıyor, çiftçimize güveniyoruz. Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza destekleri için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER