Yurtdışından getirilen SIM kartların kayıtsız kullanılabilme hakları arttırıldı

Yurtdışından gelip SIM kartını kullanamayan vatandaşlar için 120 günlük olan kayıtsız kullanım süresi uzunluğunu 150 güne çıkardı.

Yurtdışından getirilen SIM kartların kayıtsız kullanılabilme hakları arttırıldı

Yurtdışından Türkiye’ye gelip koronavirüs salgını sebebiyetiyle ülkelerine dönüş yapamayan vatandaşlar için müjdeli haber geldi. Mağduriyetin giderilmesi için kayıtsız SIM kart kullanımı süreleri 150 güne uzatıldı. Bu duruma karşı çok özenli davrandıklarını belirten TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, tüm taleplere çözüm üretebilmek için gayret gösteriyor olduklarını belirtti. Artık kayıtsız SIM kartları için ek sürelerin sağlanacağını vurguladı.

Kayıtsız SIM kart kullanılabilme süresi 150 güne çıkarıldı

Sırakaya, yurtdışından araçlarıyla Türkiye’ye gelmiş Covid-19 salgını sebebi ile de ülkelerine dönüş yapamayan vatandaşlar için çözüm önerileri sundu. Bu vatandaşların ülke içinde kalma izin sürelerinin uzatıldığını belirtti. Aynı zamanda yurtdışından gelip SIM kartını kullanamayan vatandaşlar için 120 günlük olan kayıtsız kullanım süresi uzunluğunu 150 güne çıkardı. Mayıs ayı ile beraber 150 güne çıkarılacak.

Yurtdışı borçlanma isteğiyle emeklilik talebinde bulunan vatandaşların, eksik belgelerini tamamlamaları için verilen sürenin daha da uzatıldığını söylendi. Mağduriyet sağlanmaması için gerekli önem ve düzenlemelerin sağlanacağını dile getirdi.

Elektronik haberleşme kesintisiz devam edecek

Bu süreçte yaşanan haberleşme konusunda mağduriyetin yaşanmamasını önemseyen Mustafa Sırakaya, kayıtsız SIM kartı kullanılma süresine 30 gün daha ekleneceğini söyledi.

Seyahat kısıtlamalarının devam etmesi veya karantina sürelerinin uzaması durumunda bu sürenin daha da uzayabileceğini dile getirdi. Bu durumların uzaması halinde 6 aya kadar çıkarılabilirliği konuşulan kayıtsız SIM kartları için verilen süre, vatandaşların kesintisiz şekilde kullanımına davet eden bir süreç ile devam edecek. Elektronik haberleşme konusuna önem verdiğini dile getiren Sırakaya, vatandaşların kesintisiz olarak elektronik hizmetlerden en iyi şekilde faydalanmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Kaçak geçişler için olan iddiaları yalanladı

Corona virüsü adı altında alınan tedbirlerin sona erme durumunda ülkeye dönüş yapmak isteyen vatandaşların, yabancı plakaya sahip olup ücretli kara yollarını tercih ettiğinde HGS ve OGS ücretlerini ödemeden kaçak geçiş yapmaları halinde, Türkiye vatandaşlarından 4 kat daha fazla para cezası ödeyeceği haberlerini yalanladı.

Sırakaya, Türk vatandaşlarında olduğu gibi aynı şekilde 15 gün içerisinde geçtikleri otoyol ücreti için ödeme yaptıkları durumda herhangi bir ekstra para cezası kesilmeyeceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER