Wi-Fi Sinyallerinin Nasıl Göründüğünü Biliyor Musunuz?

Eski bir NASA çalışanı ve bir grafik sanatçısının birlikte ortaya koyduğu çalışmada şayet wifi sinyallerini gözümüzle görebiliyor olsaydık nasıl görünebileceğini resmetti.

Wi-Fi Sinyallerinin Nasıl Göründüğünü Biliyor Musunuz?

Teknolojik aletlerin kullanımının ger geçen gün daha fazla yaygınlaştığı günümüzde insanlar artık her işlerini sanal ortamda gerçekleştirir hale geldi. Bu hususta ki olmazsa olmaz teknoloji ise şüphesiz Wi-Fi. Kablo olmaksızın bütün sanal dünyaya erişimimize olanak sağlayan Wi-Fi teknolojisi, gözlerimiz ile göremediğimiz fakat dünyanın neredeyse her yerini kaplayan dalgalar ürettiğini biliyor muydunuz?

Peki Wi-Fi sinyallerini görebiliyor olsaydık dünya nasıl görünürdü? İşte bu soruyu bir grafik sanatçısı olan Nickolay Lamm cevaplıyor.

Wi-Fi

Sanatçı, sürekli aktif bir şekilde kullandığımız pek çok teknolojinin olduğunu ancak çok azımızın bunların altında yatan sırdar haberdar olduğumuzu ve bu gizemi takdir etmeksizin bundan faydalandığımızı belirtiyor. İşte bu sebebten ötürü böyle bir çalışmaya hayata gerçirdiğini ifade ediyor. Sanatçının wifi dalgalrı ile olan çalışmasını aşağıdaki resimden inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Wi-Fi

Lamm, bu görüntüyü sadece hayal gücüile oluşturmadı. Bu çalışmayı yapmadan önce eski bir NASA çalışanı olan M. Browning Vogel ile fikir alış verişi yaptığını belirtti. Vogel, Wi-Fi sinyallerinin neye benzediğini, ebatlarını ve ne şekilde dağılım gösterdiğini Lamm'a detaylı bir şekilde betimlemiş ve ortaya da yukarıdaki eşsiz çalışma çıkmıştır. Peki bu görüntü sayısız wifi noktasının olduğu şehir merkezlerinde olsa nasıl olurdu? işte cevabı:

Wi-Fi

Yukarıda çalışmayı daha yakından incelediğimizde, bizleri farklı kaynaklardan gelen renklerin beklediğini fark ediyoruz. Bunun sebebi ise Wi-Fi yönlendiricilerinin temelde bir anten olarak işlev görüyor olması. Bu antenler, eşzamanlı olarak birden fazla frekans üzerinden veri alış verişi yapıyor. Bu sebeble birçok frekans ile karşşılaşıyoruz ve bunlar çalışmada farklı renkler olarak betimleniyor. Lamm, edindiği bilgilere çerçevesinde alanda ki mevcut frekanslar üzerindeki verinin aşağı yukarı 15 santimetre genişliğinde bir alanı kapladığını ifade ediyor.İşte bu benzersiz çalışmalar bizlere Wi-Fi dalgalarını görebilme ve bunlar hakkında daha detaylı düşünme olanağı sağladı. Burada ki asıl soru ise böyle mutlu muyuz yoksa hayatımızın her anında bu görüntüleri görmek ister miydik?

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER