Netflix, değer olarak Disney'i geçmeyi başardı

Disney şirketinin hisseleri corona virüs nedeniyle büyük düşüş yaşarken Netflix şirketi ise beklenmedik bir oranda büyüyor

Netflix, değer olarak Disney'i geçmeyi başardı

İlk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’inin Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve büyük bir hızla tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüsü salgını ekonomik açıdan neredeyse tüm şirketleri etkilemiş durumda. Dünyaca bilinen ünlü platform Netflix şirketi piyasa değeri açısından Disney’i geride bıraktı.  Disney şirketi ise yeni tip corona virüsü salgını sebebiyle ağır zarar görürken Netflix şirketi ise beklenmedik bir şekilde üye sayısını artırdı. Netflix şirketinin piyasa değeri Disney şirketinin piyasa değerini geçerek 158 milyar dolara kadar ulaştı. Disney şirketinin hisseleri corona virüs nedeniyle büyük düşüş yaşıyor.

Netflix büyüdü, Disney değer kaybetti

2020’nin şu ana kadar olan bölümünde Netflix %9,2’lik bir büyüme sağladı ancak Disney %40’tan fazla değer kaybetti. Alınan son verilere göre; Netflix’in piyasa değeri 158 milyar dolara ulaşırken Disney’in değeriyse 154,8 milyar dolara kadar geriledi. Güncel durum, Netflix’in Disney’i ilk geçişi değil. 2019 yılının mart ayında da bu şekilde olmuştu ancak bu durum çok uzun sürmemişti 2018 yılının ortalarında da Netflix patlama yaparak piyasa değerini fazlasıyla yükseltmişti. Disney, corona virüsünden en çok yara alan şirketler arasında.

Yeni tip corona virüsü, çoğu şirkete ekonomik anlamda büyük darbeler vururken Netflix şirketine ise adeta ilaç gibi geldi. Dünyadaki çoğu insan virüs nedeniyle evlerinde kalıyor ve bu süre zarfında zaman geçirmek için Netflix gibi dizi/film izleme platformlarına başvuruyor. Şirketin bu sayede üye sayısı attırıyor. Üye sayısı artan Netflix’in ekonomik anlamda  kazançlarını da artırmış olduğunu biliniyor. Credit Suisse de aynı şekilde bunu kanıtladı ve corona virüsünün daha çok etkili olduğu ülkelerde Netflix platformunun indirme sayısında beklenenin çok üzerinde bir artış olduğunun gözlemlendiğini belirtti. Disney’in kendi medya platformunu oluşturma girişimi ise şirketi daha fazla risk altında bıraktı. Analist Geetha Ranganathan’ın belirttiğine göre şirket farklı birçok yerden darbe almış durumda.Tema parkları kapanan Disney, filmlerinin ertelenmesi, kanalında yayınladığı spor etkinliklerinin iptal edilmesi ve film üretimlerinin durması sonucunda zor toparlanacak gibi görünüyor. Ranganathan’ın belirttiğine göre şirket çok zorlu bir baskı altında. Bloomberg’e açıklamasına göre; Disney’in yıllık kazanç beklentileri %12,5 düşerken geçen ayın kazanç beklentileri ise %1,2 düştü.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER