NASA, Yeni Nesil Uçağı X-57 Maxwell'in İlk Görüntülerini Paylaştı

NASA elektrikle çalışan yeni nesil uçağının ilk görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. İçerisinde birçok yenilik barındıran deneysel uçak ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

NASA, Yeni Nesil Uçağı X-57 Maxwell'in İlk Görüntülerini Paylaştı

Nasa sıfır emisyon ve düşük gürültü  vaat ettiği, bilinen bilinen uçaklardan %500 daha verimli çalışacak olan tamamen elektrikli X-57 Maxwell uçağının ilk resimlerini kamuoyu ile paylaştı. Nasa tarafından paylaşılan uçak 20 yılda üretilen ilk insanlı X ucağı olma ünvanına sahip olacak ve gelecekteki bütün elektrikli uçaklar için standartların geliştirilmesine yardım edecek .
NASA yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı elektrikli uçağı MaxWell X-57’e ait görüntüleri kamuoyu ile yaplaştı. NASA'nın yeni uçağı klasik uçaklar gibi standart motor taşımıyor onun yerine 12 adet elektrikli motora sahip. X-57 Maxwell 4 kişilik hafif uçak olarak uçuş hayatına başladı. NASA, uçağın uçuş esnasında ki sürtünmesini azaltarak verimlilik oranını artıracak kanatlara sahip olduğunu ve şarj olma yeteneğine sahip lityum iyon pillerle sahip olduğunu açıkladı.

Nasa Mühendisleri uzun süredir üzerlerinde çalıştıkları X-57 Maxwell, pilotlar, araştırmacılar, tasarımcılar ve diğer birçok kişinin ortak çalışması olarak hayata geçti. NASA, Proje tamamlandığında uçağın mevcut uçaklardan 5 kat daha hızlı olabileceğini belirtti. Aynı zamanda X-57 Maxwell gürültü kirliliğinide minumuma indirdiği öğrenildi.

Verimlilik oranı çok yüksek olacak: 

x-57 maxwell

Testler yapılan uçağın, uçuş esnasında enerjisini en verimli şekilde kullanmak için yüksek en boy oranına sahip kanatları olduğunu da belirtildi. NASA tarafından yapılan bildiride bu konuyla alakalı olarak "X-57 Maxwell uçağı, hava akışını yükseltmek için kanat boyunca 12 adet küçük motora sahiptir. Elektrik gücü son derece verimli ve güvenilirdir. Elektrikli motorlar verimliliği üst seviyede tutmak için araçta istenilen bir yere konumlandırılabilir". Aynı zamanda uçakta yakıt ve yanmalı motorun olmadığına vurgu yapıldı.

Uçak Adını Ünlü Bilim Adamından Alıyor

x-57 maxwell

NASA’nın elektrikli uçağı ismini elektromanyetizma teorisine liderlik eden İskoç fizikçi James Clerk Maxwell’den aldığı da açıklamada sunulmuş bulunmakta. NASA 'nın görüşüne göre uçuşu daha sessiz, daha temiz ve sürdürülebilir hâle getirecek proje birçok yeniliğe yol açacak. Esneklik oranını arttırmak için karbon fiber kompozit malzeme kullanılan X-57 Maxwell, deneysel bir uçak sınıfında görülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER