Milyarlarca Google Chrome kullanıcısını yeni sürprizler bekliyor

Milyarlarca Google Chrome kullanıcısını yeni sürprizler bekliyor.

Milyarlarca Google Chrome kullanıcısını yeni sürprizler bekliyor

Google’ın Google Chrome’u kullanıcılarını hiç şaşırtmadan dünyanın en çok kullanılan ve tüm marketi adeta domine eden internet tarayıcısı olmayı, marketin %60’ından daha fazlasını paylaşarak sürdürüyor. Milyarlarca Google Chrome kullanıcısını yeni sürprizler bekliyor.

Google Chrome’un rakipleri olan Apple’ın Safari’si, Microsoft’un Edge’i (eskiden hatırlarsanız ki Internet Explorer idi) ve Mozilla’nın Firefox’u gibi dünya internet nüfusunun %60’ını kendi tarafına çekmekte başarısız olmuş olan tarayıcılara rağmen, insanların tarayıcı seçimleri her geçen gün yenilenen teknoloji ve yazılım alanlarıyla daha da bir karmaşık hale geldi.

Google kullanıcı gizliliğine saygı duymuyor!

Google ve Microsoft gibi şirketler kullanıcıların talep ettikleri daha fazla güvenlik ve daha iyi gizlilik gibi seçeneklerde bazen yetersiz kaldıklarında diğer alternatiflere kullanıcılar için kapıyı sonuna kadar açabiliyor. Blockchain bazlı olan ve CEO’su Google’ın gelecek yıllarda paramparça olarak yok olacağını belirten gizlilik tarayıcısı Brave’de buna dahil.

Mozilla’nın eski CEO’su Brendan Eich, “İnsanlar Google’ın Chrome’una çok fazla alıştı ve uzun zamandır aktif olarak bunu kullansalarda Google Chrome’un hoşlarına gitmedikleri bir çok özelliği var. Mesela, Google’un her hareketinizi takip etmesi ve kullanıcı gizliliğine asla saygı duymaması.” şeklide konuştu.

Brave nedir?

Brave, gizliliğe ve güvenliğe tam bağlı olduğunu savunan ve reklamcılar ile takipçileri engelleyebileceği her esnada engellemeye çalışan yeni nesil bir tarayıcı.

Brave’in, The Brave Shields (Güçlü Kalkanlar) özelliği varsayılan olarak üçüncü parti reklamları, takip edicileri, otomatik izinsiz oynayan video ve müzikleri ve de cihaz parmak izlerini blokluyor.

 

Bunun sonucunda Brave, tarayıcısının websiteleri Google’un Chrome’undan, Apple’ın Safari’sinden, Microsoft’un Edge’inden ve Mozilla’nın Firefox’undan 3 ila 6 kat daha hızlı açtığını iddia ederek, daha az bellek ve daha az batarya kullandığını belirtiyor.

Brave’in websitesi, “biz kişisel veri işinde değiliz, sadece hizmet vermek istiyoruz” diyor gururla.

Bütün bu bilgilerin ışığında, Amerika ve Avrupa’nın siber kanun koruyucuları dünyanın en büyük teknoloji sitelerinin ki bunların çoğu Amerika’da, veriyi nasıl para çevirdiklerini araştırıyor. Özellikle Avrupa Birliği anti güven regülatörleri Google’un son yıllarda toplamış olduğu veriyi ve amaçlarını incelemek için bir araştırma başlatıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER