Microsoft Teams ve Zoom, video toplantıları, peki hangisi daha iyi?

Microsoft, Teams’indeki video toplantıları, görüntülü aramalar için gizlilik ve güvenlik ilke ve özelliklerinin Zoom’dan çok daha iyi olduğunu anlatıyor.

Microsoft Teams ve Zoom, video toplantıları, peki hangisi daha iyi?

Microsoft, Teams’indeki video toplantıları, görüntülü aramalar için gizlilik ve güvenlik ilke ve özelliklerinin Zoom’dan çok daha iyi olduğunu anlatıyor.

Şuanki günümüzde, uzaktan çalışmak bir çok çalışma gurubu için artık çok daha önemli ve uzaktan çalışabilmek için koordine olmak ve bu koordinasyonun profesyonelliği bozmadan çalışabilmesine olanak sağlamakta bazı şartlarda pahalıya gelebiliyor.

Corona virüs, COVID-19 salgını Zoom kullanımının adeta patlamasına neden olmadan önce bile Microsoft Zoom video konferans sistemini, Microsoft Teams için her geçen gün daha da büyüyen bir tehdit olarak algılıyordu.

Ancak artık Zoom güvenlik ve gizlilik kriterleri nedeniyle ateş altındayken, Microsoft, Teams’indeki video konferanslar için tam gizlilik ve güvenlik özelliklerini, go-to video konferans uygulaması yapma umuduyla öne çıkartabiliyor.

Corona virüs salgınından önce Zoom aylık toplamda, yaklaşık olarak 10 milyon aktif kullanıcısı olduğunu belirtiyordu ancak geçen hafta uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma deklerasyonları nedeniyle artık günlük olarak 200 milyonun üzerinde toplantı katılımcısının bulunduğunu bildirdi.

Fakat sonhaftalarda güvenlik sorunları Zoom şirketini ve Zoom video konferansının ele geçirilmesi veya “zoombombing” adı verilen saldırıların yükselişi üzerine büyük bir darbe haldı. New York şehri Eğitim Bakanlığı bu hafta tüm öğretmen ve öğrencilerine güvenliği ve gizliliği arttırabilmek adına Zoom yerine artık Microsoft Teams kullanmalarını tavsiye etmeye başladı.

 

Gizlilik ve güvenlik için Microsoft daha mı doğru?

Microsoft 365’in kurumsal başkan yardımcısı Jared Spataro, Zoom adından bahsetmeden Microsoft Teams’in gizlilik ve güvenlik denetimlerinin zoombombing saldırısını nasıl önleyebileceğinisi. Microsoft Teams’in kullanıcıların tüm verilerini nasıl şifrelediğini ve Microsoft’un yasa uygulama taleplerini nasıl ve ne kadar ciddiyet ile ele aldığını belirterek, Zoom’u son haftalarda bayağı bir eleştirdi.

Ayrıca Jared Spataro, Microsoft’un nasıl çok daha yaşlı ve profesyonel bir teknoloji & yazılım sağlayıcısı olduğunu belirtti.

Hak gurubu erişimi yakın zamanda uzaktan çalışan ve toplantı yapan kullanıcıların çok ciddi oranlarda artmasından dolayı, Zoom’u detaylı bir saydamlık raporu yayınlamaya çağırdı. Zoom şu anda gizlilik ve güvenlik konularında hızla çalışarak açık ve eksiklerini kapatmak ile uğraşırken bir yandan da 90 gün içerisinde şeffaflık raporları hazırlamaya başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER