Kovid-19’u erken teşhis eden akıllı yüzük

Erken teshiş , tüm hastalıklarda olduğu gibi yeni tip koronavirüs hastalığında da kritik bir öneme sahip.

Kovid-19’u erken teşhis eden akıllı yüzük

Oura Rings adlı şirket, korona virüsün erken teşhis edilmesiyle alakalı bir yüzük geliştirdi. Üzerine sabitlenen sensörler yardımıyla vücut ısısını algılayan akıllı yüzük sayesinde daha kolay hastalığın farkına varılıyor.

Akıllı yüzük yüksek ateş sinyali veriyor

Çin’deki bir canlı pazarında ortaya çıkan ve bütün dünyayı saran virüs için dünya ülkeleri kollarını sıvadı. Her hastalık gibi korona virüs hastalığının da erken teşhis edilmesi büyük önem taşıyor.

Hastalık semptomlarından biri olan yüksek ateş ve kuru öksürük şikayeti ile ortaya çıkan ve ardından halsizlik, aşırı boğaz ağrısıyla devam eden korona virüs hastalığı, nefes yoluyla ciğerlere sıçradığı zaman daha tehlikeli oluyor. Erken teşhis edilen hastalık için tedavi daha kolay oluyor. Oura Rings şirketinin geliştirdiği akıllı yüzük üzerinde bulunan sensörler, ateş ölçme özelliğine sahip ve anormal ateş durumunda hemen uyarı verebiliyor.

Akıllı yüzüğün uyardığı ispatlandı

Normal bir yüzük görünümünde olan akıllı yüzük, Oura Rings Şirketinin SEO’su olan Petri Hollmen’in vücudunda ki yüksek ateşi sinyal veriyor. Vücudundaki sıcaklığın anormalliğini fark edemeyen Petri Hollmen, yüzüğün vermiş olduğu sinyallere kulak vererek hastaneye gidiyor ve korona virüs testi yaptırıyor. Yapılan test sonucunda Petri Hollmen’in Kovid-19 testi pozitif çıkıyor. Akıllı yüzük sayesinde hastalığın erken tanısı konulmuş oluyor.

Erken tanı hayat kurtarır

Son zamanlarda geliştirilen teknolojiler sayesinde birçok hastalığın teşhisini koymak kolaylaşmış durumda. Oura Rings akıllı yüzük de birçok hastalığın erken teşhis edilmesi için üretilmiş, içerisinde özel sensör düzeneği olan; fakat normal bir yüzük görünümüne sahip, su geçirmeyen özelliğiyle günlük hayatta rahat kullanımı olan teknolojik bir yüzük.

Bu yüzük vücut ısısını, kalp atışlarını, adım sayısını, uyku hareketliliğini ve vücudun ne kadar kalori yaktığını ölçen ve hafızasına kaydeden akıllı bir teknolojidir. Özellikle korona virüs için geliştirilmiş bir yüzük olmasa da son zamanlarda vücut ısısına karşı olan duyarlılığı sayesinde korona virüs teşhisinin konulması için tercih edilen bir yüzük haline geliyor.

Korona virüsün erkenden teşhis edilmesinde büyük payı olan akıllı yüzük fiyatı ise 299 dolardan alıcılarını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER