Kamuya Açık USB Şarj Noktaları Siber Tehdit Oluşturuyor

IBM, 2018 yılından bu yana kamuya açık ya da ücretsiz USB şarj noktalarının kullanımından kaynaklı 566 milyon veri hırsızlığı vakası oldu.

Kamuya Açık USB Şarj Noktaları Siber Tehdit Oluşturuyor

Kamuya açık ya da ücretsiz USB şarj noktalarının kullanımına bağlı olarak, 2018 yılından bu yana 566 milyon veri hırsızlığı olayı yaşandı.

Jucie Jacking

IBM, kamuya açık ya da ücretsiz USB şarj kullanımına bağlı, 2018 yılından beri toplam 566 milyon veri hırsızlığı vakası yaşandığını açıkladı. Bu noktalarda telefonunuzu şarj etmeniz, verilerinizi ulaşılabilir hale getirebilir. Önemli belgelerimizi, kimlik bilgilerimizi hatta paramız bile akıllı telefonlarımızda sakladığımız teknoloji çağında, siber güvenlik hiç olmadığı kadar önem arz ediyor.

Havaalanı ve dinlenme tesisi gibi yerlerde telefonları şarj edecek bir alan olması, seyahat edenler için iyi bir hizmet gibi görünebilir. Ancak bu noktalarda geçireceğiniz kısa bir süre bile hayatınızı altüst edebilir. Bu yerlerde yaygın olarak görülen hack saldırılarına “Juice Jacking” adı veriliyor.

Tanımadığınız İnsanların Kablosunu Kullanmayın

IBM X-Force Red’in Global Yöneticisi Charles Henderson, USB kablolarını modifiye ederek kullanıcıların telefonlarına kötü amaçlı yazılımlar yükleyen siber suçluların, kullanıcıdan habersiz bütün bilgilerini ele geçirebildiklerini söyledi. Henderson, bundan kaçınmak için verdiği örnekte, “iç çamaşırı giymezseniz, başkalarının iç çamaşırını giymezsiniz” ifadelerine kullandı.

Bilindiği üzere USB’ler sadece şarj etmek için değil, veri transferi yapmak için de kullanılıyor. Bu nedenle kişisel verilerinizi korumak adına telefonlarınızı prize takarak şarj etmenizde fayda var. Aynı zamanda, tanımadığınız kişilere ait ve kamuya açık bir yerde bırakılmış kabloları kullanmayın. Bu kablolar, telefonunuza kötü amaçlı yazılım transferi yapabiliyorken, hackerler sizi bundan kurtarmak karşılığında para talebinde bulunuyorlar.

Önce Powerbank Cihazını Bağlayın

Kamuya açık yerlerde ortak kullanılan şarj noktaları genelde güvenlidir. Fakat unutulmamalıdır ki hackerler bu alanlarda sahte USB şarj soketleri yerleştirebilirler. Bunun benzer örneğini ATM’lerin hacklenmesinde görüyoruz.

Powerbank cihazınız varsa, bu şarj noktalarına önce onu bağlayın. Daha sonra telefonunuzu powerbank ile şarj edin. Böylelikle telefonunuzun istasyondaki soketle doğrudan bağlantı kurmasını engellemiş olursunuz. Bu durumda veri transferi imkansızdır.

Eğer kamuya açık şarj noktalarını kullanmak zorundaysanız, bunu daha güvenli hale getirmenin bir yolu da Juice Jacking’e karşı özel adaptörlerdir. Bu adaptörler, kablonuza takıldığında %100 garanti sağlamasa da veri transferini engelleyebilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER