İnternet Sansürlerinde Devlet Politikaları

Günümüzde algı operasyonları ve propagandalar epey çoğaldı. Bilgi kirliliği inanılmaz derecede ilerledi.

İnternet Sansürlerinde Devlet Politikaları

Günümüzde algı operasyonları ve propagandalar epey çoğaldı. Bilgi kirliliği inanılmaz derecede ilerledi. Ülkede yaşanan olaylar hakkında daha doğrulanmamış bilgiler nezdinde herkesin yorum yapması toplumu yanlış yönlere sevk edebilir. Devlet bunlara karşın sansür uygulayabilir. Geçmişte yaşanan olaylarla ilgili devlet bir sonuç çıkartıp politikalar üretir.

Devletin Sansürü

Ülkede birçok farklı topluluk yaşaması elzemdir. Devletin bu toplulukların değerlerini koruması en önemli görevidir. Toplulukların arasında çatışmaları dengelemek en önemli husustur. İnternet global bir ağdır. Devletin kuralları olması gerekir. Milyarlarca internet kullanıcı bulunmaktadır. Farklı bir ülkede internet üzerinden yapılan bir yorum veya haber başka bir ülkede kaosa sebep olabilir.

Devlet bu gibi kesinliği anlaşılmamış haberleri veya olayları sansürlemesi büyük kaoslara engel olmak amaçlıdır. Her devletin sansür hakkı vardır. Devletin gizli bilgileri veya sırları açığa çıkıldığında düşman devletler tarafından sıkıntıya uğramasına sebep olabilir. Bu gibi olaylara sansür koyabilir. Epey çocuk kullanıcı bulunan internet üzerinden zararlı davranışları yönlendirmeye karşı yayın yapan haberlere, yazılara sansürleme hakkı doğar.

Sansür İnternet Özgürlüğünü Kısıtlar mı?

Günümüzde bu konu tartışılır hale gelip binlerce yazı yazıldı hakkında. İnternet gerekli eleştiriye veya tavsiyeye, birilerine yardımcı olmaya her zaman açıktır. Yalnız birilerinin özgürlük haklarını ihlal edip, kişiselleştirip yaptığı işlere yapıcı olarak eleştiri yapılmaz ise bu toplumlar arası sıkıntıya uğratır. Her insan devletini temsil eder. Bu gibi olumsuz durumlara devlet politikalar üretir. Bunu karşın kanun çıkartılabilir. Devlet barışı ve güvenceyi sağlamak amaçlı kirli bilgiyi yok etmek amaçlı sansür uygulayabilir. Her birey eleştiri yapma hakkına sahiptir.

Gerekirse devlet bile eleştirilebilir. Bu eleştiri yapıcı olması kaydıyla, sansür her zaman uygulanmaz. İnternet üzerinden sosyal medya en çok kullanılan platformlardır. Gerek görsel paylaşımlar gerek toplumlar arasında etkileşim inanılmaz derece de anlık bir şekilde gerçekleşir. Sosyal medya kullanımı bir topluluğa da yönetebilir veya kışkırtabilir. İnternet üzerinden herkes anonim bir şekilde yazılar veya görsel paylaşımı yaptığında kendini gizlemiş sanır bu yanlış bir bilgidir. İnternet üzerinden yapılan hiçbir şey gizli kalmaz. Devlet bu kişiyi tespit edip sansür uygulaması elzemdir. Eğer ki devletin kanunlarına uymuyorsa.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 02:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER