Facebook yenileniyor

Günlük yaşantımızda vakit geçirdiğimiz sosyal medya platformu facebook yaptığı son güncelleme ile birçok yeniliği kullanıcılarına sunmuştur.

Facebook yenileniyor

En bilindik sosyal medya platformlarından olan Facebook, eski popülaritesini kaybetse de diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak çok daha geniş bir içerikle hizmet veriyor.

Bazı sosyal medya ağları kısa mesajlara, bazıları daha çok görsel unsurlara ağırlık verirken Facebook, her iki öğeyi de içinde barındırmasıyla öne çıkıyor. Bir diğer özelliği de bu konudaki ilk uygulamalardan olan Facebook, her geçen gün kendini yenileme konusunda da rakiplerini geride bırakıyor.

Son olarak Facebook, masaüstü kullanıcı arayüzünde yaptığı değişikliklerle hem kullanım kolaylığı sunmayı, hem enerji tasarrufunu hem de estetik açıdan kullanıcıyı memnun etmeyi hedefliyor.

Yeniliklere hemen ulaşılmıyor

Facebook tarafından yapılan yeni arayüzün kısa süre önce Türkiye’deki kullanıcılara da buluşturulduğu bildiriliyor. Yeni arayüz, Facebook hesabınızı açtığınızda karşınıza çıkmıyor. Kendiliğinden açılan arayüzler aslında kullanıcılar tarafından çok da tercih edilmiyor. Çünkü her zaman görmeye alışık olduğu arayüz yerine başka bir arayüzle karşılaşmak uyum açısında kullanıcıyı rahatsız ediyor.

Tek hareketle ekranınızda

Yenilik, kendiliğinden karşımıza çıkmasa da tek hareketle ulaşılması mümkün oluyor. Ana sayfa üzerinde sağ üst köşede bulunan oka basıldığında Yeni Facebook’a Geçiş Yap seçeneğinin bulunduğu sayfaya ulaşılıyor. Dileyen bu seçeneği kullanarak yeni arayüz tasarımını kullanmaya başlarken ben alışkanlıklarımdan vazgeçemem diyenler eski arayüzü kullanabiliyor.

Yeni arayüzün en dikkat çeken yönü karanlık mod olsa da; yeni tasarımda sayfanın üzerinde ana sayfa, gruplar, marketler, videolar, arkadaşlar ve Messenger için butonlar bulunuyor. Bu butonlar kullanım kolaylığı sağlarken yeni tasarımın eskisine göre daha hızlı çalıştığı da ifade ediliyor.

Karanlık mod enerji tasarrufu isteyenlere

Yapılan tasarım değişiklikleri arasında yer alan karanlık mod, en çok mobil cihaz kullanıcılarını sevindirecek gibi duruyor. Karanlık mod gözü daha az yormasının yanında enerji tüketimini de azaltıyor. Böylece, taşınabilir medya aygıtlarından Facebook kullananlar, aynı enerji ile daha uzun süre Facebook sayfalarını inceleyebiliyorlar.

Karanlık moddan çıkabilirsiniz

Aslında yeni arayüz hem daha kullanışlı hem de görüntü estetiği açısından daha üstün görünüyor. Tüm bunlara rağmen karanlık mod bazı insanların hoşuna gitmemiş olabiliyor. Facebook bu konuda kullanıcılara her iki şekilde de kullanım imkânı da sunuyor. Menüyü açıldığında karanlık moddan çıkış veya karanlık moda giriş, karanlık mod butonu açılıp kapatılarak sağlanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER