Akıllı park sistemi nedir, nasıl çalışır?

Akıllı Park Sistemi, kısaca aracın park edilmesi esnasında, araçta bulunan sensörler sayesinde sürücünün direksiyona dokunmadan park etmesini sağlayan sistemdir.

Akıllı park sistemi nedir, nasıl çalışır?

Akıllı Park Sistemi, kısaca aracın park edilmesi esnasında, araçta bulunan sensörler sayesinde sürücünün direksiyona dokunmadan park etmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemde, araç üzerinde bulunan sensörlerin ve kameraların verdiği bilgilerin ECU’da (Engine Control Unit) yani Elektronik Kontrol Ünitesinde analiz edilmesi ve bunun sonucunda gönderilen talimatlar doğrultusunda aracın otomatik olarak yönlendirilmesi düşünülmüştür.

Akıllı park sisteminin faydaları nelerdir?

Teknolojinin hızla geliştiği bu günlerde, Akıllı Park Sistemi de hızla gelişme kaydetmektedir. Birçok otomobil markası bu sistemi artık standart donanımında kullanmaya başlamıştır. Akıllı Park Sistemi sayesinde, araç park etme konusunda sorun yaşayan sürücülerin bu sıkıntısı en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Bu sayede hem araca verilebilecek olası hasarlar önlenmiş, hem de araç park ederken zorluk yaşayan insanlara kolaylık sağlanmış olmaktadır.

Akıllı park sistemini hangi markalar nasıl kullanmaktadır?

Akıllı Park Sistemini Türkiye’ye ilk getiren markalardan birisi Ford’dur. Sürücünün gaz ve fren pedallarına kendisi bastığı, vitesi kendisinin taktığı bu sistemde, Akıllı Park Sistemi sensörler yardımıyla aracın direksiyonunu kontrol etmektedir. Aracın girebileceği uygunlukta bir park yeri bulduğu anda sürücüyü uyaran sistem, sesli komutlarla gaz, fren ve vites hareketlerini sürücüye bildirmektedir. Aracın modeline göre farklılık gösteren sistemde, hem yatay, hem dikey olarak park yeri bulup, aracın park edilmesine olanak sağlayan yazılımlar kullanılmaktadır.

Ford’un haricinde, Toyota, BMW, Volvo, Nissan ve Opel, bazı modellerinde Akıllı Park Sistemini kullanmaktadır. Her markanın kullandığı sistem, diğer markalardan farklılık gösterebilmektedir. Kimi marka sadece uyarılarla sürücüyü yönlendirirken, kimi markalar ise tamamen park etme işini kendisi yapan otomobiller üretmektedir.

Hangi aracın akıllı park sistemi daha kullanışlıdır?

Sistemi Türkiye’ye ilk getiren marka olan Ford’un kullanmış olduğu hem yatay, hem de dikey olarak park yeri bulabilme ve park edebilme özelliği, bu markayı bir adım öne çıkarmaktadır. Ayrıca, Toyota’nın kendi geliştirmiş olduğu bir sistem sayesinde panoramik görüntülerle desteklenen sistem de bu markayı tercih edilebilir markalar arasına sokmaktadır. Opel’in kameralarla desteklenen park sistemi ise aracı park ederken aynı anda farklı açılardan görüntü alabilmenize olanak sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER