Adil kullanım kotası nedir, neden uygulanır?

Türkiye’ de internet kullanan kişilerin karşısına en sık çıkan problem şüphesiz adil kullanım kotası (AKN) denilen sistemdir.

Adil kullanım kotası nedir, neden uygulanır?

Türkiye’ de internet kullanan kişilerin karşısına en sık çıkan problem şüphesiz adil kullanım kotası (AKN) denilen sistemdir. Bu sistemin adını ne kadar hak ettiği tartışma konusu olmaktadır. 2012 yılında internet kullanıcıların hayatına giren bu uygulamanın kaldırılması için çalışmalar olsa da sonuç alınamıyor. Adil kullanım kotası limitsiz internete limit konulmasıdır. Yani limitsiz internet olarak alıyorsunuz ancak belli bir kullanım miktarına erişince internet hızı otomatik olarak yavaşlıyor.

Limitsiz internet

Limitsiz internet tarifesine geçtiğiniz zaman ne kadar internet kullanırsanız kullanın kota aşımı durumu olmaması ve faturanızın değişmemesidir. Yani ne kadar çok internet kullandığınıza bağlı olmadan hep aynı faturayı ödersiniz. Limitli internetlerde ise limitiniz dolduğu anda kullandığınız her MB için ücret faturanıza eklenir. Bazı internet sağlayıcıları sizi limit konusunda önceden uyarsa da uyarılmadığınız bir durumda bilinçsizce internet kullanmaya devam edersiniz ve çok yüksek bir faturayla karşılaşırsınız.

Adil Kullanım Kotası (AKK)

AKK yaptırımı Türkiye Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın zorunlu kıldığı bir uygulamadır. Başkanlık sadece uygulama zorunluluğu getirmiştir. Yine de kotanın ne kadar olacağı ve kotayı doldurduğunuzda internet hızınızın ne kadar yavaşlayacağına internet sağlayıcıları tarafından karar verilir. AKK uygulanmasının amacı aynı ücreti ödeyen kullanıcılar için adil bir paylaşım sağlamak olarak gösterilir. Başkalarının çok fazla internet kullanarak sizin kullanmanız gereken hızın önüne geçmesine engel olunur. AKK uygulaması koymayan sağlayıcıların internet paketleri var ancak bu paketler çok pahalı olarak satılıyor. AKK aşıldıktan sonra ilk başlarda internetinizin ne kadar hızlı olursa olsun 1 Mbps gibi bir hıza düşüyordu. Şimdilerde yapılan düzenleme sayesinde 3 Mbps en düşük hız olarak veriliyor.

AKK uygulaması neden var?

İnternet altyapısında oluşabilecek aşırı yüklemelere karşı tedbir olarak sunulmuş bir sistemdir. Türkiye için internet altyapısı hala geliştirilmeye çalışılıyor. Yeni dönemde AKK uygulamasını biraz hafifletmek için gece belirli saatlerde yapılan internet girişleri AKK uygulamasına tabi tutulmuyor. Çok aktif olunan bu sanal dünya kotaları hızla eritiyor. Her izlenen video, gezilen her sayfa, açılan her oyun kotadan eksilme yaratıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER