5G ile Corona virüsü salgınının arasında bir bağ var mı?

YouTube ve birçok sosyal medya platformu, 5G ağlarınının güvenliğini ve corona virüs salgınını birbirine bağlayan komplo teorilerinin yayılmasını engelliyor.

5G ile Corona virüsü salgınının arasında bir bağ var mı?

YouTube ve birçok sosyal medya platformu, mobil telefon kulelerine yapılan bir çok saldırıdan sonra 5G ağlarınının güvenliğini ve corona virüs salgınını birbirine yanlış bir şekilde bağlayan komplo teorilerinin yayılmasını engellemek için girişimlerde bulunmaya başladı.

Pazartesi günü yapılan açıklamalarda İngiltere’de birçok mobil operatörünün baz istasyonlarını ateş ile tutuşturan bir grup insanın olduğu ve bunu da bu mobil operatör kulelelerinin corona virüsünün yayılmasına büyük sebep olduğuna inanarak yapıldıklarını söylendi.

Bunun üzerine birçok insan YouTube ve farklı sosyal medya platformlarında corona virüsü salgınının mobil operatörleri iletişim kuleleri tarafından çok hızlı bir şekilde yayıldığına ilişkin birçok video ve içerik oluşturdu.

İddialar asılsız

BT Group (BTGOF) EE, Telefonica (TEF) O2, Vodafone (VOD) ve diğer mobil operatör telekomünikasyon şirketi 5G’nin corona virüsü ile ya da bu virüs salgınının yayılmasıyla herhangi bir bağının olmadığını birçok ülkenin ajansları aracılığıyla dünyaya duyurmaya çalışarak; “Bu iddialar asılsız olduğu gibi hizmetlerimizin sürekliliği ve kalitesine güvenen insanlar ve işletmeler için zararlıdır ve büyük bir tehdit içermektedir. Mühendislerimizin kötüye kullanılmasında ve diğer bazı durumlarda temel ağ bakımının yapılması işlemlerini engellemişlerdir.” şeklinde açıklamalar yaptı.

YouTube ve birçok sosyal medya platformu, sahte tedavilerle ve corona virüsü salgını ile ilgili yanlış referanslarla yapılan bu kötü ve zararlı içeriklere karşı yasaklama ve aramalarda bu yanlış bilgilerin yayılmalarını engellemek gibi bazı adımlar attı. Ancak corona virüsü salgını ile 5G bağlantısı gibi bir çok komplo teorisi de gri bir bölgeye çoktan düşmüş oldu.

Yeni ve süper teknoloji 5G, çok daha hızlı veri işlemeye izin vererek otomatik araçlar ve akıllı cihazlar gibi birçok yeni teknoloji bileşenlerinin ayrılmaz bir partneridir.

Ancak corona virüsünün Çin’de ortaya çıkmasından bu yana 5G ile corona virüsü salgını bağlantısını çevreleyen onlarca yanlış komplo teorileri var. 5G Teknolojisini ve corona virüsü salgınının yayılmasını birbirine bağlayan herhangi bir kanıt yoktur.

YouTube ve sosyal medya platformlarında bu gibi yanlış komplo teorileri üreten içeriklerin yayılmasını engelleyebilmek için herkes bu gibi içerikleri gördüğünde bu içerikleri bağlı bulundukları sosyal medya platformuna ihbar etmelidir.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER