4K televizyon teknolojisi nedir?

4K, ekran çözünürlüğünü ifade eden bir terimdir. Bu terim ilk olarak Japonya’da NHK Science & Technologies Research Laboratories tarafından kullanılmıştır.

4K televizyon teknolojisi nedir?

4K, ekran çözünürlüğünü ifade eden bir terimdir. Bu terim ilk olarak Japonya’da NHK Science & Technologies Research Laboratories tarafından kullanılmıştır. 2007 yılında ortaya atılan bu teknoloji ülkemize 2010 yılında gelmiştir. 4K terimi 3840×2160 çözünürlüğü ifade eder. Bu teknolojinin diğer televizyonlardan farkı, eksiklikleri, avantajları, daha iyi teknolojiler olup olmadığı konusunu detaylı olarak inceleyelim.

4K televizyonun diğer televizyonlardan farkı

Günümüzde kullanılan HD TV’ler 720 piksel, Full HD TV’ler 1080 piksel görüntü kalitesi sunarken 4K TV’ler 2160 piksel görüntü kalitesi sunuyor. 4k TV’ler, HD TV kalitesinden dört kat daha iyi görüntü kalitesi veriyor.

HD ve Full HD TV’ler dikey pikselleri sayarken 4k TV’ler yatay pikselleri sayıyor.

4k TV’ler diğer TV’lere kıyasla çok daha fazla detay sunuyor.

4K teknolojisinin eksikleri

 

4k teknolojisinin en önemli eksiği şu anki ağ altyapısının bu televizyonlara uygun veriyi iletmek için yeterli değil. Ayrıca şu sıralar artmaya başlasa da kullanıcılar bu teknolojiye uygun içerik bulmakta çok zorlanıyor. Bunlara ek olarak, çözünürlüğün artması veri boyutunu da fazlasıyla artıracağından kullanıcıların saklama alanı yetersizliği yaşaması da oldukça muhtemel.

4K TV’den daha iyi teknolojiler yok mu?

Elbette var. Yüksek fiyatı nedeniyle fazla kullanıcı bulamasa da 4K TV’den 2 kat daha iyi görüntü kalitesi sunan 8k TV’ler piyasada mevcut. 4320 piksel görüntü kalitesiyle teorik olarak daha gerçekçi görüntüler sunmakta.

4K içeriklerin yaygınlaşması

4k içerikler Youtube, Netflix gibi internet üzerinden içerik üreten yayın kuruluşlarında çoktan üretilmeye başlandı. Ayrıca Amazon Prime Instant Video ve Ultraflix üzerinden de 4k içerik bulmak mümkün. Digiturk de yakın zamanda 4k kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Bunlara ek olarak Sony Pictures’ın 4k teknolojisi için yeniden düzenlediği 100’ün üstünde film bulunuyor.

4K TV’lerin diğer avantajları

4k TV’ler ile artık ekrana daha yakın mesafede optimal görüntü kalitesini yakalamak mümkün. Full HD TV’lerde ekrandan en az üç ekran boyu kadar uzakta oturmanız önerilirken 4k TV’lerde bu uzaklık 1,5 ekran boyuna düşüyor. ayrıca 4k TV’ler fazlasıyla yüksek çözünürlük sunduklarından pasif 3D teknolojisiyle net görüntüler elde etmek artık mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER