Yapay Zeka Destekli Ayna Spor Salonu

Evde egzersizin adı artık değişiyor. Buna kısaca yapay zeka destekli ayna spor salonu da diyebiliriz.

Yapay Zeka Destekli Ayna Spor Salonu

Evde egzersizin adı artık değişiyor. Buna kısaca yapay zeka destekli ayna spor salonu da diyebiliriz.

Yoğun çalışma hayatına sahip insanlar için spor salonlarına gitmek ve egzersiz yapmak zaman kaybı olarak görülebiliyor. Spor salonuna gitmeden evde spor yapmak ise insanların irade gösterebildikleri ve istikrar sağlayabildikleri bir durum olmaktan çıkıyor. İşte bu aktif çalışma temposu , motivasyon eksikliği gibi sebepler toplumun yalnızca dörtte birinin egsersiz yaptığı bir tabloya dönüşüyor.

Yıllardır televizyonlardan ya da internet üzerinden farklı ev antremanları yayınlandı. Aerobik, zumba, yoga, pilates gibi farklı alternatifler ile insanlar evlerinde spor yapmaya başladılar.

Son zamanlarda ise, teknolojideki tasarım ve gelişmeler; genişletilmiş ve kişiselleştirilmiş spor eğitim seçenekleri sunuyor. Bu şekilde evde spor yapma imkanı yaratılıyor ve insanların spor salonlarına gitme ihtiyaçları otomatik olarak azalıyor.

Aynaya dönüşen sanal antrenör

2018 yılında eski bir balerin olan Brynn Putnam, kullanıcıların kardiyo, pilates gibi sporlarda sanal kişisel antrenörlerle birlikte egzersiz düzenlerini takip etmelerini sağlayan bir fitness sistemini (Mirror) piyasaya sürdü. Aynı yıl, girişimci Aly Orady, yapay zeka destekli duvara monte edilen ve daha fazla kuvvet eğitimine odaklanan Tonal’ı piyasaya sürmüştü. Tonal; ağırlık makinelerini simüle etmek amacıyla elektromanyetizma kullanan direnç sistemine sahip bir egzersiz tezgahı olarak biliniyor.

 

Bu ay içerisinde ise, girişimci Trent Ward ve tasarımcı Yves Behar, ayna fitness sistemi Forme için şık tasarımlarını tanıttı. Forme, Putnam’ın tasarımı gibi yansıtıcı bir özelliğe sahip, Tonal’a benzeyen yanları var. Antrenmanları optimize etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Ayak bileği kayışları, halat sapları ve kalp atış hızı monitörü gibi aksesuarlar barındıyor. Kullanılmadığında, direnç sistemini oluşturan iki kol arkada katlanıyor ve ekran kayboluyor. Böylece Forme basit bir boy aynasına dönüşüyor.

Forme ; insanların kendi evlerinde sakatlanma riski olmadan iyi bir spor eğitimi almalarını sağlıyor. Yaşlandıkça ve yoğunlaştıkça spor salonuna gitmek için daha da azalan zamanımızı yönetmeyi sağlıyor. Üstelik Corona virüsü sebebiyle evde geçirilen vakti değerlendirebilmek için güzel bir fırsat sunuyor. Karantinada geçirilen ve motive olmakta zorlanılan bu günlerde birçok insanın yüzünü güldürebilecek bir uygulama olarak değerlendiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER