Türkiye Ligi Play Off Sistemiyle Tamamlanabilir

Lig tarihinde play-off sistemi sadece bir kez 2011-12 sezonunda uygulandı.

Türkiye Ligi Play Off Sistemiyle Tamamlanabilir

Tüm dünyayı son zamanlarda kasıp kavuran ve düzeni alt üst eden corona virüsünden diğer adıyla Covid-19’dan kaynaklanan küresel salgın sebebi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüm spor karşılaşmaları süresiz olarak durdurulmuştu. Türkiye Süper Ligi’nin bitimine 8 hafta kalmıştı. Kalan maçların nasıl oynanıp, ligin nasıl tamamlanacağı merak ediliyordu. Bu konu ile ilgili Kulüpler Birliği toplantısında play off üzerinde duruldu. Hatırlanacağı gibi play off sistemi ülkemizde sadece 1 kez uygulanmıştı.

Türkiye Ligi’nde Play Off Tecrübesi

Kulüpler Birliği toplantısında sezonun play off sistemi ile tamamlanması fikri öne çıktı. Bu sistem daha önce bir kez uygulanmıştı. 2011-2012 sezonunda Süper Final adı ile uygulanan bu sistemde puanlar yarıya bölünmüştü. Normal sezonda 77 puan toplayan Galatasaray 39, 68 puan toplayan Fenerbahçe de 34 puan ile yarışa başlamıştı. Trabzon ve Beşiktaş ise 28 puan ile başlamışlardı.

Normal sezonda en yakın rakibine 9 puan fark atan Galatasaray, şampiyonluk yarışına 5 puan fark ile başlamış ve 1 puan fark ile kupayı kazanmayı başarmıştı.

Türkiye Ligi’nde Play Off Neden Uygulanmıştı?

20011-2012 sezonunda tek bir defa, Süper Final adıyla uygulanan Play Off sistemi, üzerinde uzun süre tartışılan bir konu olmuştu ve gündemden inmemişti. O dönemde ise Fenerbahçe sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. Ligde ikinci sırada yer almasına karşın Galatasaray’ın 9 puan gerisinde kalmıştı. Ayrıca, yapılan operasyonlar futboldaki heyecanı azaltmış görünüyordu. Bu sebep ile hem şampiyonluk hem de Avrupa Ligi için play off oynanmıştı. Ancak şampiyonluk maçlarında sıralama değişmemiş ve Galatasaray 1 puan farkla da olsa şampiyon olmuştu.

Süper Final maçlarında 34 puanlı Fenerbahçe, 13 puan toplayarak 47 puana ulaşmıştı. 39 puanlı Galatasaray ise 9 puan toplayarak puanını 48 yapmıştı. Süper Final’in son maçı Kadıköy deplasmanında oynanmıştı. O maç 0 – 0 berabere bitmese, Fenerbahçe kazansa, şampiyon olacaktı.

Play Off Nasıl Uygulanabilir?

2011-2012 yılında ilk dört takım şampiyonluk ve sonraki dört takım Avrupa Ligi için play off oynamıştı.

Bugün benzer bir uygulamaya gidilirse;

Trabzon 53, Başakşehir 53, Galatasaray 50, Sivas spor 49 puandalar. Avrupa Ligi için 5 ile 8 arası oynayacak olursa, 5. Beşiktaş, 6. Alanya, 7.Fenerbahçe ve 8. Göztepe Avrupa Ligi için mücadele edecek takımlar olurlar.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER