Spor Bakanından Açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Muharrem Kasapoğlu ertelenen futbol, basketbol ve voleybol maçları hakkında açıklamalar yaptı.

Spor Bakanından Açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Muharrem Kasapoğlu ertelenen futbol, basketbol ve voleybol maçları hakkında açıklamalar yaptı. Kasapoğlu açıklamalarında şunlara yer verdi. Koronavirüs nedeni ile spor faaliyetlerine ara veren stadyum ve salonlar bundan sonra yapılacak olan organizasyonlarından kira bedeli alınmayacağını duyurdu. Bakan 81 il müdürlüğüne genelge yollayarak şunları söyledi. Bakanlıkça kiraya verilmiş olan, şu anda faaliyet göstermeyen taşınmaz mülklerden kira alınmayacağını açıkladı. Bu sürenin ise 16 Mart ile bir daha başlayacağı faaliyet tarihine kadar olacağını söyledi. Bu kira sürelerine ise daha sonra kullanamadığı süre kadar ekleme yapılacağını ifade etti.

Yollanan Genelge Kulüpleri Rahatlatacaktır

Bakan Muharrem Kasapoğlu konuşmalarına şöyle devam etti. Bakanlıkça imzalanan bu genelde kulüplerimizi rahatlatacaktır. Daha önce seyircisiz oynatmaya karar verdiğimiz bazı müsabakaları, sonra erteleyerek iptal ettik. Bu süre içerisinde oynanmayan futbol, basketbol, hentbol ve yüzme gibi çok sayıda spor karşılaşmalarının bakanlığa bağlı salonlarından kira alınmayacağını söyledi. 
Bu sürenin ise 13 Mart itibari ile başlayıp, bir daha faaliyete geçeceği güne kadar geçerli olacağını söyledi. Bu uygulamamızın spor kulüplerimizi bir nebze rahatlatacağını düşünüyorum dedi. Bu süre içerisinde faaliyet göstermeyen ve maddi olarak sıkıntıya giren çok sayıda stadyum ve salonlarımızın durumlarını bakanlıkça düşünmekteyiz. Bu yüzden kulüplerimize bakanlıkça yardımlarımız bu şekilde olmaktadır dedi.

Faaliyetlere Devam Edenler Salonlar Hakkında Açıklama

Kasapoğlu faaliyetlerine devam eden ve bakanlığımıza bağlı olan salonlar hakkında da açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu açıklamalarında şunları söyledi. Koronavirüs nedeni ile etkilenen bazı ticari üniterlerin ise Mart-Nisan-Mayıs-Haziran aylarındaki kiralarının faiz olmadan erteleneceğini söyledi. Genelge gereği ise tekrar faaliyete başladıktan sonra kullanamadıkları günlerin kira bedelleri cüzi bedellerle kiraların üzerine ekleneceğini belirtti.

Genelge Gereği Yıllık Kiralar Ertelenecek

Faaliyetlerine yıllık olarak sözleşme yapıp devam eden bazı stadyum ve salonların kiraları da ertelenecektir. Bu erteleme tarihinin ise 19 Marttan başlamak suretiyle önümüzdeki 4 ayı kapsayacak şekilde olacağını söyledi. Bakanlık tarafından belediyelere, federasyonlara, spor kulüplerine, kamu kuruluşlarına kiralanmış olan taşınmazların kiralarının erteleme tarihi gene 19 Mart süresi ile başlayacaktır dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER