12 Haziran’da ligler başlayacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında en çok merak edilen konulardan birisi de futbol liglerinin 11 Haziran’da başlayıp başlamayacağı sorusu.

12 Haziran’da ligler başlayacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında en çok merak edilen konulardan birisi de futbol liglerinin 11 Haziran’da başlayıp başlamayacağı sorusu. Çok merak edilen bu konuda hakkında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Virüsten en çok zarar gören ülke olan İtalya’da virüsün bir futbol maçı sırasında yayıldığı da tahmin ediliyor. Bu yüzden futbol geniş kitleleri ilgilendiren çok önemli bir konu. Yaptığı açıklamada Bakan Koca da futbolun bu açıdan ne kadar hassas bir konu olduğuna dikkat çekti. Ama kendileri tarafından yani bakanlık tarafından Türkiye Futbol Federasyonu’na bu konuda bir sınırlama getirilmeyeceğini de belirtti.

Sorumluluk TFF’nin

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi ve sosyal hayata geri dönülmesi zor bir süreç. Bu süreçten en çok etkilenen yerlerden birisi de Türkiye Futbol Federasyonu. Federasyon Başkanı Nihat Özdemir ve Sağlık Bakanlığı bu konuda bir görüşme yapmış. Bakan Koca yapılan görüşme sonucunda Koronavirüsle ilgili alınacak önlemler ve de önlemlerin gevşetilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olarak federasyona herhangi bir kısıtlama getirmediklerini ve sorumluluğu tamamen kendilerine bıraktıklarını söyledi. Buna göre liglerin açılıp açılmaması ve açılırsa hangi koşullarda açılacağı konusunda federasyonun kendisinin karar vereceğini söyledi. Bu konuda federasyonun tamamen özgür bir iradeye sahip olduğunu vurguladı. Bakan Koca ayrıca bu durumun baştan beri böyle olduğunu yeniden hatırlattı.

Maçlar ne zaman başlayacak?

Futbol severler maçların ne zaman başlayacağını merakla bekliyor. Futbol Federasyonu’nun açıklaması herkesi heyecanlandırdı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun kendine ait bir Bilim Kurulu var. Bakan Koca yaptığı açıklamada bu konuya da yer verdi. federasyon kendi kurulunun belirlediği tedbirler çerçevesinde 12 Haziran’da ligleri yeniden başlatabilir. Eğer herhangi bir sorun ya da ciddi bir değişiklik olursa, bu tarihle ilgili bir değişiklik de olabilir. Ama büyük bir ihtimalle böyle bir sorun yaşanmayabilir. Hastalığın ilk evresini büyük bir ölçüde başarıyla tamamlayan Türkiye daha sonraki aşama olan kontrollü sosyal hayata geçmede de adım adım ilerleyecek. Futbol severler de 12 Haziran itibariyle büyük ihtimalle maçları takip etmeye başlayabilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:40
YORUM EKLE