Suudi Arabistan’dan ateşkes çağrısı

Suudi Arabistan’ın ateşkes teklifi tüm hava, kara ve deniz düşmanlıklarını iki hafta süresince tamamen durduracak.

Suudi Arabistan’dan ateşkes çağrısı

Çarşamba günü yapılan görüşmeler sonrasında Suudi Arabistan yetkilileri Birleşmiş Milletver Genel Kurulu’nun corona virüs salgınının ortasında şiddetin yerinin olmadığını ve bu şiddetin en azından corona virüs salgını problemi aşılana kadar son verilmesi için yapmış olduğu çağrıya kulak vererek Perşembe gününden itibaren Yemen’de bulunan Houthi isyancılarına karşı iki hafta boyunca ateşkes ilan etti.

Suudi Arabistan’ın ateşkes teklifi tüm hava, kara ve deniz düşmanlıklarını iki hafta süresince tamamen durduracak ve milyonlarca insan için büyük bir krize yol açan ve 100.000’den fazla insanın katline sebebp olan yaklaşık beş yıllık bir savaşı sonlandırabilmek için daha da uzun vadeli barış müzakerelerinin yollarını açabilir.

Suudi Arabistan hükümeti ülke genelinde 2.932 corona virüs vakası ve toplamda 41 ölüm ile boğuşurken Amerika Birleşik Devletlerinden gelen bu öneri Suudi Arabistan hükümetini düşündürdü.

Yemen’de corona yok!

Hiçbir corona virüs salgını (COVID-19) vakası bildirmemiş olan çok az sayıda ülkelerden biri olan Yemen, virüsün birden ortaya çıkması durumunda zaten halihazırda yıkılmış olan bu ülkenin ciddi tehlikelere düşeceğinden endişe ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Suudi Arabistan koalisyonuna, İran tarafından desteklenen Houthi güçlerine karşı bugüne kadar vermiş olduğu desteklerin askıya alınması için kongre geçmişte çok fazla çalışmıştı. Ancak koalisyon yinede Houthi güçlerini bombalamaya devam etti.

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan koalisyonu ve Yemen’deki Houthi arasındaki bu savaş iki gurubun toplantı yaparak konuşmaya çalışması esnasında Yemen’deki son bombalama olaylarının olması sebebiyle barış anlaşması yapılabilmesi olasılığı suya düşmüştü.

Corona virüs salgını orta doğuya ve güneye doğru inmeye hızla devam ederken, bu savaşın devam etmesi, hem savaşın içerisinde bulunan tarafları hemde bölgede yaşayan insanları kırmaya ve öldürmeye devam edecek. Bir an önce tüm dünya corona virüs salgınına karşı birleşerek tek vücut olmazsa maalesef zararlarımız karşılayamayacağımız kadar büyük olacak.

Şuan için iki tarafta bu savaşı yönetenlerin ve savaşı savaşan askerlerin corona virüse yakalanmamalarının ve bu virüse henüz bulaşmadığı varsayılan Yemen’e taşımamalarının bir mümkünü yok. Görünen o ki bu mümküniyeti sadece bölgede yapılabilecek genel bir barış sağlayabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:01
YORUM EKLE