OPEC Rusya ve Suudi Arabistan’ı Gerdi

Pazartesi OPEC ve ittifakları arasındaki yapılması planlanan sanal toplantı ertelendi. Kaynaklara göre bu ertelemeyi gerçekleştiren OPEC, Rusya ve Suudi Arabistan’ı gerdi.

OPEC Rusya ve Suudi Arabistan’ı Gerdi

Pazartesi OPEC ve ittifakları arasındaki yapılması planlanan sanal toplantı ertelendi. Kaynaklara göre bu ertelemeyi gerçekleştiren OPEC, Rusya ve Suudi Arabistan’ı gerdi.

OPEC toplantısı “bir ihtimal” Perşembe günü gerçekleşecek

Kaynaklar toplantının “bir ihtimal” perşembe günü gerçekleşebileceğini belirtti. Suudi Arabistan ve Rusya arasında gerçekleşecek gerginliklerin tam ortasında ABD Başkanı Donald Trump’ın vermiş olduğu basın açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın üretimlerini 15 milyon varile kadar azaltmak üzere yeni bir anlaşma yapılmasını beklediğini ve her iki ülkeyle de bu konuda ayrı ayrı görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

 

Bu gecikmenin muhtemelen önümüzdeki hafta ham petrol fiyatlarını rekor bir seviyede vuracağı bekleniyor. ABD petrolü Perşembe günü rekor seviyede %25 arttı ve Cuma günü %12 daha fazla kazanarak haftayı %32’lik bir artış ile bitirdi. ABD beş haftalık arka arkaya büyük kayıplar çizgisinden dönerek 1983’teki sözleşmenin başlangıcına kadar gelmiş geçmiş en iyi haftalık performansını yakaladı.

Capital’den John Kilduff, “Perşembe ve Cuma günlerine petrole yönelik çok fazla iyimserlik hakimdi ancak Suudi Arabistan ve Rusya’nın çekişmeleriyle bu iş olacak gibi gözükmüyor” şeklinde ifade verdi.

Geçen haftaki yoğun artışa rağmen Batı Teksas ham petrolü korona virüs salgını nedeniyle taleplerin yok olmasından kaynaklı %40 oranında düştü ve bu da Suudi Arabistan ve Rusya arasında bir fiyat savaşına dönüştü.

Suudi Arabistan ve Rusya petrol talebini dengeleyebilecek mi?

Reuters raporlarından birinde perşembe ve cuma günkü büyük sıçramalarından sonra OPEC’in dünyadaki talebinin %10’una eşdeğer bir üretim kesintisi olduğu belirtiliyor ve Putin’in günde 10 milyon varillik bir kesinti olabileceğinin mümkün olduğunu söylediğini belirtiyor.

Hem Suudi Arabistan hemde Rusya ABD’nin dünyadaki petrol ihtiyacını dengelemek için işbirliği konusunu araştırdılar. Amerikan petrol sondaj makineleri tüm dünyadaki petrol depolama yeteneğinin sınırlarına yakşalırken bile hala yakın rekor seviyeleri zorlayıcı bir şekilde petrol pompalaması yapmakta.

ABD petrol yöneticileri ABD Başkanı Donald Trump ile Cuma günü Beyaz Saray’da bir araya gelerek kesintilerden dolayı işbirliği yapmalarını istedikleri yönünde çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Toplantıda hiç bir anlaşma yapılamadı ancak Donal Trump petrol pazarı güçlerinin endüstrilerinde fiyatları belirlemesi gerektiği görüşünü savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER