Darbe söylentilerine eski Başbakan da katıldı

Son günlerde darbe ile ilgili söylemler yeniden dillendirilmeye başlandı. Konu ile ilgili bir açıklama da Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

Darbe söylentilerine eski Başbakan da katıldı

Son günlerde darbe ile ilgili söylemler yeniden dillendirilmeye başlandı. Konu ile ilgili bir açıklama da eski başbakanlardan ve Gelecek Partisi’nin liderliğini yapan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada Ak Parti’nin yapılan bu söylemler ile gündemi değiştirmeye çalıştığını aktaran Ahmet Davutoğlu ayrıca Recep Tayip Erdoğan’ın bu cümleleri ile otoriter eğilimini meşru hale getirmeye çalıştığını iddia etti.

Ankara’ya dönmen lazım

Davutoğlu konuşmasının devamında Recep Tayyip Erdoğan’ın 45 gündür Ankara’da olmadığına da değindi. Ülke madem bu kadar çabuk darbe yapılacak bir yer haline döndüyse Erdoğan’ın neden başkentte olmadığını soran Davutoğlu, iktidarın Twitter’dan yapılan kavgalar ile yönetilemeyeceğini söyledi. Erdoğan’ın Ankara’ya dönüp ciddi konular ile ilgilenmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu Ankara’da yüz yüze gerçekleştirilecek olan toplantılar ile sorunların çözüleceğini söyledi.

Maske krizini aşamadılar

Başbakan konuşmasının devamında maske konusuna da değindi. Maskelerin bir türlü sorunsuz bir şekilde dağıtılamadığına değinen Davutoğlu bunun iktidarın zayıflığını gösterdiğini iddia etti. Basit olan maske dağıtmayı bile iktidarın beceremediğini söyleyen parti başkanı dağıtımın krize dönüştüğünü söyledi. İki aydır maske dağıtımı başarılamadı diyen parti lideri ucuz bir popülizm giderilerek ciddi olan meselelerin çözülemeyeceği görülmüştür dedi. Hayati olan maske meselesinin derhal çözülmesini isteyen parti lideri bunun basit olan alt yapı ile çözülebilecek bir sorun olduğunu ancak iktidarın ülkeyi yönetemediğini gördüklerini savundu.

Oyalama içerisindeler

Geçtiğimiz gün çevirmenlik yapan Ragıp Zarakolu bir yazı kaleme almıştı. Yazar yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sonunun da eski başbakanlardan Ali Adnan Menderes gibi olacağını savunan cümleler kaleme almıştı. Bununla ilgili Davutoğlu da akademik yönden çapı olmayan, peş para etmeyen gazetecilik manasında da yetersiz olduğu belli olan birinin cümlelerinin abartıldığını iddia etti.

Parti başkanına göre bu ifadelerden ve CHP’li siyasetçinin ifadelerinin bazılarından gereksiz yere darbe manası çıkartılıyor. Bunun iktidarın kendini kurtarmak ve ülkenin asıl meselelerini konuşmamak için kullandığını savunan parti başkanı yöneticilerin kendini oyalamakla meşgul olduğunu söyledi. Ülkenin trol ülkesi gibi yönetildiğine dikkat çeken Davutoğlu ülkenin propaganda ülkesine döndüğünü, trajikomik duruma düşmeye başladıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER